U saopštenju se naglašava da ta izjava nije utemeljenj na činjenicama i daleko je od stvarnog stanja stvari.
„Činjenice su sledeće: Od 2012. godine do danas, na sirijsko-iračkom ratištu boravilo je ukupno 240 državljana BiH. Njih 54 je pre odlaska na pomenuto ratište živelo u dijaspori, uglavnom u zemljama zapadne Evrope, a najviše u Austriji. Trenutno se na sirijsko-iračkom ratištu nalazi 116 državljana BiH“, navodi se u saopštenju.
Izetbegović navodi da se od ukupno 55 državljana BiH koji su se vratili s pomenutih ratišta, njih 44 nalazi u BiH, deset u zemljama zapadne Evrope i jedan u zatvoru u Turskoj.
Od 44 povratnika, njih 23 je pravosnažno presuđeno.
„Imajući u vidu navedene činjenice, jasno je da ne postoje nikakve realne pretpostavke da BiH može postati baza DAEŠ-a, kako to insinuira Zeman“, navodi se u Izetbegovićevom saopštenju.
Slično ranijim izjavama predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i ministra spoljnih poslova Austrije Sebastijana Kurca, dodaje se, Zeman bez ikakvog povoda i osnova plasira opasne neistine o državi BiH i posebno o Bošnjacima, muslimanima.
„Namera tih izjava je da se evropska javnost zatruje lažnom predstavom o BiH, naročito o njenim građanima islamske vere, kao o tobožnjoj sigurnosnoj pretnji za Evropu. Očigledno je da je ovde reč o ksenofobičnoj i islamofobičnoj kampanji određenih zvaničnika nekih srednjoevropskih država“, navedeno je u saopštenju.
To, kako tvrdi, podseća na neke slične izjave s kraja prošlog stoleća, kojima su neki u Evropi opravdavali odsustvo intervencije kojom bi se sprečio genocid nad Bošnjacima i pokušaj da se Bosna i Hercegovina uništi.
Tanjug