U Crnoj Gori je otvorena polemika da li će đaci u toj državi od naredne školske godine delom učiti i prema planovima i programima koje su osmislili nastavnici u Hrvatskoj ili ne.
Bivši predsednik Ekspertske grupe koja je radila na reformi obrazovanja kod suseda, Boris Jokić, izjavio je, naime, da je crnogorski Zavod za školstvo kopirao dobar deo hrvatskih kurikuluma — iz fizičkog vaspitanja, istorije, geografije, pa i crnogorskog jezika, ocenivši za podgoričke „Vijesti“ da je to nemoralno.
„Naša metodologija i kurikulumi su javni dokumenti. Nama kao naučnicima i učiteljima je jako drago da deca u Crnoj Gori ili bilo kojoj drugoj državi, dobiju priliku za kvalitetno obrazovanje. Ipak smatram nemoralnim i nečasnim to što su naši kurikulumi preuzeti bez konsultovanja nas koji smo na tome radili ili obrazovnih vlasti u Hrvatskoj“, poručio je Jokić.
Novi hrvatski školski planovi i programi, na kojima je radilo oko 500 stručnjaka iz svih oblasti, objavljeni su u februaru, a iako su prošli javnu raspravu, još nije postignut dogovor oko početka njihove primene.
Prema pisanju hrvatskog „Jutranjeg lista“, podudarnosti su najočiglednije na primeru programa za fizičko vaspitanje, a ima ih i u kurikulumima iz istorije, goeografije…
Iz Zavoda za školstvo, na čijem je čelu Rešad Sijerić, tvrde da nisu prepisivali od komšija, te da su se pozvali na njihove kurikulume.
Načelnik Odseka za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema u Zavodu za školstvo Radoje Novović demantuje optužbe da su prepisali program za fizičko vaspitanje od Hrvata. Nisu, kategoričan je on, hteli da prisvoje nešto „što je tuđe“.
Novović je za „Pobjedu“ rekao da u programu fizičkog vaspitanja ima dosta podudarnosti sa hrvatskim kurikulumom, koji nije zaživeo, ali da je u ovom slučaju problem nastao zbog „tehničkog propusta“.
Na sajtu je objavljen, prema njegovim rečima, program koji nije finalni, zbog čega nije navedena literatura koja je tom prilikom korišćena. „Nije tehnički sređen i treba da se lektoriše. Zbog brzine implementacije novih predmetnih programa koji su nedavno usvojeni i zbog godišnjih odmora nismo stigli da to sve sredimo, pa je ispušten taj detalj. Nije navedeno da je od literature kao izvor korišćen predlog hrvatskog kurikuluma za tu oblast, za fizičko“, rekao je Novović, dodajući da mogu zbog toga da se izvine kolegama iz Hrvatske.
Na sajtu će, kako je pojasnio, postaviti konačnu verziju programa nakon što se objavi u Službenom listu. „Kada će to tačno biti, ne znam precizno“, kazao je Novović.
Poređenje hrvatskog i crnogorskog programa:
HRVATSKA
Predmet Tjelesna i zdravstvena kultura sadržava tri domene:
a. Tjelovježba, igra, sport, ples
b. Moje tijelo i ja
v. Živim zdravo
CRNA GORA
Predmet Fizičko vaspitanje sadrži tri cjeline:
a. Fizičko vježbanje, igra i sport
b. Moje tijelo i ja
v. Zdrave navike
HRVATSKA
Domena Živim zdravo, obrazovni ishodi:
1. Primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelesnom vježbanju.
2. Brine se o opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu”.
CRNA GORA
Domena Zdrave navike, obrazovno-vaspitni ishodi:
1. Primjenjuje postupke za održavanje higijene za vrijeme fizičkog vježbanja.
2. Brine o opremi za fizičko vaspitanje.
HRVATSKA
Prirodni oblici kretanja: savladavanje prostora (trčanjem i hodanjem, kolutanjem i koturanjem, puzanjem)
CRNA GORA
Prirodni oblici kretanja: savladavanje prostora hodanjem, trčanjem, puzanjem, kotrljanjem, kolutanjem
HRVATSKA
„Igra jednostavne motoričke igre“
CRNA GORA
„Igra jednostavne elementarne igre“
HRVATSKA
Igra jednostavne motoričke igre; predvodi jednostavne motoričke igre
CRNA GORA
Igra jednostavne elementarne igre; predvodi izvođenje poznatih jednostavnih elementarnih igara.