Zbog suptropskih vrućina građani traže različite načine da se rashlade. Najčešće se tokom prevoza ili u stambenim i poslovnim objektima koriste klima-uređaji koji. Ako se ne koriste pravilno, mogu da budu pogubni za zdravlje čoveka, dece pogotovo.
Izbeći šok za organizam
Glavno pravilo je da razlika između temperature prostorije u kojoj radi klima-uređaj i spoljašnje ne bude veća od 10 stepeni. Takođe, prostoriju treba postepeno rashlađivati. Ukoliko planirate da izađete iz prostorije, klimu treba da ugasite kako bi vam se telo priviklo i da ne bi doživelo „šok“.
Lekari upozoravaju da klima-uređaji ne smeju da duvaju direktno u vas, a posebno ne prema deci, jer su osetljiva i lakše dobiju upalu uha.
Ukoliko imate bebu, pedijatri savetuju da je idealna temperatura prostorija u kojima boravi 26 stepeni. No, ako je spoljašnja temperatura visoka, kao što je to bio slučaj prethodnih dana, onda morate povećati temperaturu u prostoriji, jer ona sme biti 7-10 stepeni niža od spoljašnje.
Decu i bebe nikada ne izlažite direktnom hlađenju iz klima-uređaja. Bebu obucite u prozračnu odeću koja će joj pokrivati ruke i noge, stavite joj pamučnu kapu za glavu i tanke čarape na stopala dok klima radi, a temperatura se spušta. Ostavite malo odškrinut prozor kako biste omogućili strujanje vazduha. Takođe, dajte im dovoljno tečnosti jer klima isušuje kožu i sluznicu.
Automobil prvo provetriti
Kada je reč o klima-uređaju u automobilu, tu treba da obratite posebnu pažnju jer ste izloženiji. Lekari savetuju da se automobil pre uključivanja klima-uređaja dobro provetri, jer u njemu temperatura može da dostigne i 70 stepeni na suncu.
Čak i ako imate klimu, provetrite automobil pre nego što uđete u njega zbog isparavanja plastike i uređaja koje je opasno po zdravlje. Kada se vozite, podesite klimu tako da temperaturna razlika ne bude prevelika.
Stručnjaci iz automobilske industrije savetuju da je najbolje na početku otvoriti sve prozore i upaliti klimu te podesiti na uvlačenje spoljašnjeg vazduha dok je temperatura minimalna. Vazduh treba da duva prema prozorima. Na ovaj način se vazduh menja, tačnije izlazi vreli i ustajali. Kada krenete, zatvorite prozore i podesite na recirkulaciju vazduha pa smanjite brzinu duvanja ventilatora.
Lekari savetuju da bi bilo dobro da klima-uređaj duva prema nogama i vetrobranskom staklu, jer na ovaj način izbegavate direktno duvanje hladnijeg vazduha u lice i grudi, što može da izazove upale sinusa i uha, prehlade, ali i ozbiljnije probleme. Nekoliko minuta pre kraja vožnje ugasite klima-uređaj i ostavite upaljenu ventilaciju.
Ukoliko prevozite bebu, bolje rashladite automobil pre unošenja bebe, a potom ugasite klimu i upalite ventilator. Ukoliko vam bude pretoplo, upalite klimu na temperaturu nižu sedam stepeni od spoljašnje i pobrinite se da nijedan otvor nije okrenut prema bebi/detetu.
Redovno održavanje
Na kraju je bitno istaći da minimalno jednom godišnje čistite klima-uređaj, kao i filter koji se nalazi u njemu, jer je vlažna i prljava podloga idealna za razvoj štetnih mikroorganizama od kojih neki mogu izazvati i upalu pluća.
Kliks