Novinar Sputnjika razgovarao je sa advokaticom i razjasnio zašto se sastajala sa sinom tada predsedničkog kandidata.
Agenti FBI izvršili su pretres jednog od učesnika sastanka sa Trampovim sinom, Pola Manaforta, bivšeg šefa izbornog štaba Donalda Trampa. List „Vašington post“ je pisao da je pretres izvršen bez upozorenja i u okviru istrage specijalnog tužioca Milera. Pre toga se pojavila informacija da će Miler sazvati „veliku porotu“. Kako ocenjujete ovaj obrt, da li to znači da imate čega da se plašite?
— Pa, pre svega, ko je rekao da pretres ima veze sa mojim sastankom? Specijalni tužilac Miler, ako je verovati medijima, istražuje finansijske transakcije gospodina Manaforta. Takođe se zna da on vodi istragu o navodnom mešanju u američke predsedničke izbore. To je njegov posao. Nisam čula ni za kakve izveštaje Milerovog tima novinarima da ovi postupci imaju bilo kakve veze sa mojim sastankom sa sinom tadašnjeg republikanskog kandidata. Sigurna sam samo u jednu stvar, da sve koji potpiruju i podržavaju paranoidno buncanje o „zaveri“ na sastanku u Trampovoj kuli, očekuje duboko razočaranje.
Drugo, „velika porota“ se prilično često koristi u istragama tužilaštva i FBI. Međutim, to je tajni deo istrage. Ona je zaštićena zakonom i neće biti objavljena sve do javnog suđenja, ako uopšte bude došlo do toga. Smisao rada „velike porote“ jeste da operativno i tajno utvrdi ili da pribavi dokaze o postojanju krivičnog dela ili reši pitanje o postojanju osnova za optužbe. O tome se, kao što znate, ne govori u novinskim naslovima tabloida.
To je u potpunoj suprotnosti sa suštinom rada „velike porote“. Koliko ja mogu da sudim, tužioci i istražitelji sada istražuju lica koja su zainteresovana za eskalaciju sukoba sa Rusijom. Takve „eksperte za Rusiju“, kao što su Majkl Makfol (američki ambasador u Rusiji 2012-2014, a pre toga pomoćnik za nacionalnu bezbednost predsednika Baraka Obame) i Vilijam Brauder (finansijer, osnivač fonda „Hermitage Capital Management“, u Rusiji osuđen u odsustvu na devet godina zatvora zbog utaje poreza), već smo nekoliko puta slušali u Kongresu. To su manipulatori i „arhitekte“ hladnog rata i oni, po mom mišljenju, treba da budu predmeti posebne istrage.
Ranije ste rekli da su na sastanku, osim Trampa Mlađeg, bili Manafort i zet budućeg predsednika Džared Kušner, ali da Vam ih nisu čak ni predstavili. Takođe ste govorili da tokom sastanka Manafort nije pokazivao nikakvo interesovanje za sastanak i bavio se svojim stvarima. Zbog čega danas postoji toliko interesovanje za njegovo učešće u ovom sastanku?
— Mislim da je to samo zbog činjenice da je u vreme sastanka on bio na određenoj poziciji u Trampovom timu. Ali se ne sećam da je njegovo ime uopšte pomenuto, a posebno u vezi sa bilo kakvom pozicijom. On je za mene ostao nepoznati čovek koji odsutno sedi. Nemam apsolutno više ništa da kažem. Moj susret nije imao nikakve veze sa izborima.
Šta ste očekivali od sastanka sa Trampom Mlađim?
— To je bio pokušaj da se predaju informacije o ogromnoj finansijskoj i političkoj prevari određenoj grupi ljudi koji vešto manipulišu štampom i političarima. Meni je bila potrebna podrška u Kongresu za predstojeću raspravu, na koju je pozvan ruski režiser dokumentarnih filmova Andrej Njekrasov, koji je režirao film „Zakon Magnitski iza kulisa“ („Zakon Magnitski“ je američki zakon o personalnim sankcijama protiv jednog broja ruskih građana nazvan po revizoru Sergeju Magnitskom, koji je umro u zatvoru zbog problema sa srcem), koji je, zahvaljujući Brauderovim naporima, zabranjen za pokazivanje u Evropskom parlamentu mesec dana pre toga… Pretpostavljalo se da ću na ovim raspravama govoriti i ja.
Nijedan američki medij ne želi da ispriča pravu priču. Ali američki narod ima pravo da zna istinu. To je njihova priča. Ne ruska. Sloboda govora, navedena u prvom amandmanu Ustava SAD, ne daje nikome prava na njenu zloupotrebu, a još više prava na zaborav. Ono što se sada dešava u centralnoj američkoj štampi, to više nije ni cenzura, to je genocid. A oni među američkim medijima i političarima koji počinju da sumnjaju u „zvaničnu verziju“ nalaze se pod ogromnim pritiskom.
Postoji mnogo verzija zašto ste se sreli sa Trampom Mlađim. Koju verziju Vi smatrate tačnom?
— Samo onu koju znam i o kojoj sam prvobitno podrobno govorila u odgovoru na zahtev „Njujork tajmsa“, a kasnije u intervjuu za En-Bi-Si. Ali ako moj intervju na En-Bi-Siju svako može da vidi, moj detaljni odgovor „Njujork tajmsu“ skriva se od javnosti.