„Poslednji paket antiruskih sankcija jasno je izazvao protivljenje u Evropi, jer je direktno napisano da gas treba da se kupuje iz Sjedinjenih Američkih Država, uprkos činjenici da je on mnogo skuplji. Držati Evropu u atlantskoj mreži i istovremeno razmišljati o interesima svojih energetskih kompanija, to se besramno radi korišćenjem metoda apsolutno nelojalne konkurencije“, izjavio je Lavrov na omladinskom forumu „Teritorija smisla“.
„U uslovima kada se vodi borba za prevlast Zapada, naše američke kolege iskorišćavaju trenutnu situaciju, uključujući antiruske pristupe svojih saveznika unutar Evrope, kako bi, pre svega, držale Evropu u okvirima tzv. atlantske solidarnosti, tj. da bi očuvale značaj NATO-a, a istovremeno misle na svoje ekonomske interese“, smatra Lavrov.
Ruski ministar veruje da su sankcije koje su SAD uvele Rusiji sramne i da će ostati na snazi još dugo.
„Što se tiče trajanja trenutne situacije, teško mi je da nagađam, očigledno to neće prestati sutra ili prekosutra. Verovatno pratite raspoloženje u Kongresu u Vašingtonu, raspoloženje im je ozbiljno, dugoročno. Svake godine Ministarstvo finansija (SAD) treba da podnosi neke izveštaje Kongresu o tome kako se ko ponaša u Rusiji“, rekao je Lavrov.
O izborima u Rusiji
Moskva se nada da se nakon neosnovanih optužbi na račun Rusije za „mešanje“ u izbore, Sjedinjene Američke Države neće tako ponašati na izborima 2018. u Rusiji, izjavio je ruski ministar.
„Nadam se, posle svih optužbi protiv nas, a da nije predat nijedan dokaz za ovih devet ili deset meseci, što u Vašingtonu tvrde o našem mešanju u te izbore, da će ih sama oštrina teme za američki establišment naterati da se ponovo zamisle“, odgovorio je Lavrov na pitanje da li Rusija treba da očekuje strano mešanje na predsedničkim izborima 2018. godine.
„A ukoliko se desi (mešanje), mi imamo naše zakone, postoji Bečka konvencija o diplomatskim odnosima koja propisuje vrlo konkretno šta smeju, a šta ne smeju da rade diplomatski predstavnici. Mi ćemo se rukovoditi njome i našim zakonima“, istakao je on.