Od 30 ispitanika, jedan proizvođač kafe „sladio“ je ovaj napitak sa dodacima, odnosno dodavao je surogat.
Međutim, u Ministarstvu poljoprivrede rekli su da taj dodatak nije opasan, te da je bezbedan za upotrebu, ali da mu nije mestu u pravoj kafi.
Objašnjavaju da se najveći broj nepravilnosti koji je utvrđen odnosi na nepotpunu dokumentaciju i poštovanje standarda proizvodnje (HASSP).
„Zdravstvena bezbednost svih proizvoda, ako se izuzme ovaj neozbiljan gest po pitanju surogata, jeste zadovoljavajući. Obišli smo 65 objekata, i u 25 objekata smo utvrdili određene nepravilnosti. Sve te nepravilnosti se odnose na dokumentaciju, a ne na bezbednost“, kaže pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Vujović.
On kaže da je ranijih godina bilo znatno više lažne kafe, te da je u ovakvim kontrolama uglavnom bilo i do šest otkrivenih „kafa prevaranata“.
„Informacije iz ranijih godina pokazuju da je kafa bila često nebezbedna, da je bio veliki broj proizvođača koji su u kafu dodavali surogate. Rezultati pokazuju da su sada stvari znatno bolje“, navodi Vujović i kaže da su proizvođači koji su u kafu stavljali dodatke kažnjeni.
Takođe, drugi deo „snimanja“ tržišta Srbije, pokazao je da u sektoru proizvodnje biljnih ulja i margarina jedan proizvođač nije ispoštovao sva pravila.
„Samo jedan uzorak od 20, koji su uzeti, bio je neispravan. Odnosno, visina slova na deklaraciji nije bila u skladu sa propisima“, objašnjava Vujović.
Što se tiče bezbednosti i kvaliteta margarina i ulja koji građani koriste, Vujović tvrdi: „rezultati su iznad svih očekivanja“.
Ono što navodi kao trenutni problem na kojem inspekcija Ministarstva poljoprivrede radi jeste da mali proizvođači počinju više da primenjuju HASSP standard.
Od 2011. godine, od kada se u Srbiji primenjuje ovaj pravilnik, koji utvrđuje pravila proizvodnje prehrambenih namirnica, 100 odsto velikih kompanija ga poštuje, kaže Vujović.
Međutim, objašnjava, takva situacija nije kod manjih proizvođača kao što su pekari ili male pržionice kafe.
„Kod manjih proizvođača, kao što su pekare ili proizvođači kafe, procenat uvedenih funkcionalnih sistema u okviru HASSAP standarda je 25 odsto“, objašnjava on i naglašava da će male firme, koje ne budu potpuno uspostavile HASSP standard, biti zatvorene.
Rezultati rada inspektora u protekla dva meseca, pokazali su da od 65 objekata u kojima se pravi kafa, četiri nisu obezbedili adekvatnu higijenu u skladu sa propisima, 25 nije radilo po pravilima HASSP-a, 13 njih nije bilo upisano u Centralni registar, 12 nije poštovalo pravila i procedure proizvodnje, a 14 firmi nije imalo usklađenu deklaraciju sa propisima.
Tanjug