Drugim rečima, Uprava carina je dobila zadatak da pored fitosanitarnih i veterinarskih provera radi i laboratorijske analize svih proizvoda, pa je zbog dužine okončanja njihovih provera, a to je mesec dana, izvesno da mnogi proizvodi neće završiti na rafovima, već na nekoj od deponija.
To je odgovor srpskih vlasti na odluku Ministarstva poljoprivrede Hrvatske, koje je 15. jula povećalo uvoznu taksu za 22 puta na voće i povrće koje dolazi iz zemalja koje nisu članice EU. Taj scenario primenjivaće se sve dok se ne oglasi Evropska komisija, odnosno ne suspenduje hrvatsku meru, koja je suprotna Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Izvor „Blica“ iz Uprave carina tvrdi da je to vrlo suptilna kontramera prema Hrvatima, koja nije suprotna SSP-u, a koja će naneti nesagledive štete našim susedima.
„Treba da se zna da je Uprava carina dobila nalog pre 10 dana da takvim merama podvrgne voće i povrće hrvatskog porekla. To se i radi, ali nije vlast želela to da publikuje. Mnogo je hrvatskog voća i povrća propalo jer nije u stanju da izdrži dužinu inspekcijske i laboratorijske procedure. Od juče je nalog da se rigoroznim veterinarskim, fitosanitarnim i laboratorijskim analizama podvrgnu svi hrvatski proizvodi. Reč je o mesu, mleku, sladoledu i drugim namirnicama. Dakle, nema ulaza u Srbiju dok se sve te analize ne obave. One traju 30 dana i hrvatske robe toliko neće biti u prometu. To znači da voće i povrće propadaju. Što se tiče mesa, mesnih prerađevina, mleka, sladoleda, koji je trebalo da završe na rafovima, trgovinski lanci ostaju bez njih“, objašnjava on.
On dodaje da je ceo scenario oko kontramera osmišljen u Ministarstvu poljoprivrede, a da je Uprava carine samo izvršilac.
Izvor: „Blic“