Temperature izmerene jutros u 5 sati u Evropi:
Visoke temperature od preko 38 stepeni uslovile su da na teritoriji cele Srbije bude proglašen crveni meteoalarm. Iako nema najava o proglašenju vanredne situacije do ponedeljka se očekuju temperature do 39 stepeni, a za vikend i 41, uz veoma visok indeks UV zračenja — od osam do 10.
Dragan Đurić iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda za Sputnjik objašnjava da kada su u pitanju meteorološki uslovi, opasnost se rangira na tri nivoa — „potencijalno opasna pojava“ je žuti meteoalarm, „opasno“ je narandžasti sa temperaturama jednakim ili većim od 35 stepeni, dok je crvena boja na meteoalarmu, kada su temperature jednake ili iznad 38 stepeni, „veoma opasna pojava“.
„Te vrednosti maksimalne temperature označavaju ekstremno opasne vremenske uslove, naročito ako traju nekoliko uzastopnih dana, što je upravo sada slučaj. U ovakvim okolnostima ugroženi su životi životinja i ljudi, posebno hroničnih bolesnika, lica pod terapijom, medicinskom kontrolom, a naročito meteoropate. Ozbiljni problemi takođe mogu biti prouzrokovani u snabdevanju električnom energijom i u saobraćaju, a treba naglasiti i da su ovo ekstremno povoljni vremenski uslovi za šumske i druge požare“, napominje Đurić.
Hronični bolesnici i meteoropate, međutim, nisu jedina lica koja su ugrožena tokom ovog tropskog talasa, kaže za Sputnjik dr Nemanja Ruvidić, lekar opšte prakse Doma zdravlja „Medi grup“ dr Ristić.
„Ovakve vremenske okolnosti ne prijaju ni mlađim osobama koje nemaju nikakve zdravstvene smetnje, tako da i potpuno zdrave osobe mogu da osete prolaznu malaksalost, nesvesticu, zujanje u ušima i pospanost, pa je naš prvi savet adekvatan unos tečnosti što znači češće, po malo, unositi tečnost pre nego što organizam dehidrira“, poručuje Ruvidić.
Izvor tečnosti, napominje naš sagovornik, može biti i sezonsko voće — lubenice i dinje, a tokom ovakvih dana treba birati i što laganiju hranu koja ne opterećuje digestivni trakt, poput salata u kojima će se naći paradajz i krastavac koji su bogati mineralima. Kako kaže, jako su važni racionalno ponašanje tokom ovako visokih temperatura i izbegavanje nepotrebnih rizika.
„Imamo apel i za kupače vezano za pripremu za ulazak u vodu, a to je da postepeno pokvase telo kako bi se temperatura tela pripremila i izjednačila sa temperaturom i da to ne bi bio šok za kardiovaskularni sistem. U intervalu od 12 do 15 časova većina kupača bi trebalo da svoje slobodno vreme provede u nekoj hladovini. Starijim sugrađanima preporučujemo da izbegavaju izlaske između 10 i 17 časova, a ako baš moraju da izađu da sa sobom ponesu flašicu vode, kao i da biraju stranu ulice koja je u hladu“, ukazuje dr Ruvidić.
Preporuka lekara je i korišćenje naočara za sunce sa UV filterom i krema sa zaštitnim faktorom. Kako smo u ovakvim okolnostima svi pomalo razdražljivi i nervozni, dr Ruvidić poručuje svima, a naročito vozačima, da pokušamo da imamo malo više strpljenja jedni za druge.
Iz RHMZ kažu da na ovako visoke temperature treba računati do kraja sedmice, a početkom naredne nedelje doći će do kratkotrajnog osveženja.
„U ostalim danima do kraja naredne sedmice temperatura bi ipak bila nešto niža, u domenu vrednosti ispod 35 stepeni“, kaže Dragan Đurić.
Inače, opštine širom Srbije su u stanju pripravnosti, pa će na prometnim mestima postaviti cisterne sa pijaćom vodom.
Inicijativu za proglašenje vanredne situacije podnose gradovi i opštine, koji su ugroženi visokim temperaturama. Vanredna situacija za Republiku Srbiju, odnosno njen deo, proglašava se ako postoji neposredna opasnost da će zahvatiti ili ako je već zahvatila najmanje dve opštine ili ako ne postoje dovoljne mogućnosti opštine za odgovor u vanrednoj situaciji.