Uticajni američki senator Lindzi Grejem rekao je za En-Bi-Si da je predsednik Tramp spreman za vojno rešenje severnokorejskog nuklearnog programa ukoliko Kim Džong Un razvije rakete sa nuklearnim bojevim glavama koje mogu da dopru do teritorije SAD.
Mnogi analitičari smatraju da se to verovatno neće desiti, iako vojni potencijal Pjongjanga ostaje tajna čak i za najbolje svetske obaveštajne službe.
S obzirom na to, SAD nastavljaju da povećavaju svoje vojno prisustvo u regionu, a Južna Koreja planira da na svojoj teritoriji razmesti dodatne sisteme raketne odbrane THAAD u jednoj od tri američke vojne baze na svojoj teritoriji.
U intervjuu za Sputnjik vojni ekspert Vladimir Kozin rekao je da će zbog novih raketa Vašington možda biti u iskušenju da napadne Pjongjang.
Štaviše, desetak borbenih mlaznih aviona F-16 koji mogu da pogode kopnene ciljeve uskoro će krenuti na aerodrom blizu Seula, a SAD, Južna Koreja i Japan redovno održavaju pomorske vežbe u Japanskom moru.
Kec u rukavu velikog kalibra
„Vašington nije siguran da li Pjongjang zaista ima nuklearno oružje sposobno da stigne na teritoriju SAD ili ne. Ono što zna je da je Seul u dometu severnokorejske artiljerije dugog dometa i da, ako se napadne Pjongjang, Seul će biti sravnjen“, izjavio je za Sputnjik odgovorni urednik časopisa „Nacionalna odbrana“ Igor Korotčenko.
Severna Koreja ima oko 8.000 komada artiljerijskih cevi i višestruke lansere raketa koji se trenutno raspoređuju duž južnokorejske granice. Samo delić te ogromne „super-baterije“ biće dovoljan da donese katastrofu za 20 miliona stanovnika koji žive u Seulu i oko njega.
Ta impresivna artiljerija mogla bi sada da posluži kao glavna prepreka za mogući američki vojni napad na Pjongjang.
Poslednji pokušaj argumenta
„Vreme je sada na strani Kim Džong Una. Što više balističkih raketa ima, šanse Amerike da postigne bilo šta vojnim putem biće manje“, smatra stručnjak za odbranu Mihail Hodarjonok.
„Severnokorejci pokušavaju što je pre moguće da se zaštite. Kini je dato vreme da ubedi Pjongjang da se ponaša, ali ako se severnokorejski režim bude osećao ugroženim, prestaće da sluša čak i ono što mu bude govorio njegov glavni zaštitnik“, dodao je Hodarjonok.
U julu je Severna Koreja zapretila da će izvesti preventivni nuklearni napad na SAD „ako neprijatelji budu pratili opasan put preventivnog nuklearnog napada i nastavili da potcenjuju strateški položaj Severne Koreje“.
Ministar odbrane Pak Jong Sik upozorio je Vašington da „ne procenjuje pogrešno“ Pjongjang zbog rastućih spekulacija o dodatnim raketnim provokacijama.
On je dodao da SAD planiraju sopstveni preventivni nuklearni napad protiv Severne Koreje, strahujući od porasta vojne moći te zemlje.