„Otac“ nezavisnog Kosova Vilijam Voker, bivši šef verifikacione misije OEBS-a na Kosovu i Metohiji, pojavio se danas među prvima u kosovskom parlamentu na specijalnoj sednici na kojoj su verifikovani mandati poslanika, ali nije izabran i predsednik parlamenta.
Kako pojedini mediji na Kosovu pišu, Voker je došao na poziv Aljbina Kurtija, bivšeg lidera pokreta „Samopredeljenje“, čiju politiku, inače, i javno podržava. O njegovom dolasku u Skupštinu Kosova nisu bili obavešteni u koaliciji koju predvodi Ramuš Haradinaj, PAN, zbog čega su navodno poslanici ove koalicije i kasnili na početak sednice.
Priština je na ivici sa rokovima za izbor vlade, a još se ne zna da li neko ima većinu za sastav iste. I Haradinaj i Kurti tvrde da imaju, ali ni jedan ni drugi nisu obavestili javnost ko ih podržava. Jedina razlika je što to Haradinaj ponavlja iz dana u dan, dok Kurti mudro ćuti. Očekivalo se da će se na konstitutivnoj sednici osim verifikacije mandata izabrati i predsednik parlamenta u čiju fotelju je trebalo da zasedne Kadri Veselji, lider Demokratske partije Kosova (stranka Hašima Tačija), a da bi se zatim oglasio i takozvani predsednik Kosova Hašim Tači i obelodanio ko ima većinu za sastav vlade. Međutim, po skupštinskim kuloarima u Prištini već se naveliko šuška da je Voker razgovarao sa Tačijem bez znanja Haradinaja, što je izazvalo žestoku reakciju potencijalnog mandatara za sastav vlade. Otuda i situacija da Kadri Veselji, bar u prvom delu sednice, nije dobio podršku 61 poslanika, kako se očekivalo.
Upućeni u situaciju tvrde da ako Veselji kojim slučajem bude izabran za predsednika parlamenta u nastavku sednice, to neće neminovno značiti da će Haradinaj dobiti mandat za sastav vlade.
„Lovorike na kojima je Hardinaj spavao i na kojima je dobio ove izbore zbog hapšenja u Fracuskoj po srpskoj poternici osušile su se onog momenta kad je bilo izvesno da će Haradinaj morati da odreši kesu (čitaj ministarstva) ako želi da ga podrže Srbi. S druge strane, Kurti Kosovu nudi vladu koja ne bi zavisila od glasova Srba u parlamentu. Prema nezvaničnim informacijama (Sputnjik je o tome pisao) Haradinaj je Srbima ponudio četiri ministarstva u zamenu za podršku“, kaže naš sagovornik.
Voker, koji i u međunarodnoj zajednici lobira da Kurti bude premijer, na svoju stranu dobio je izgleda i pragmatičnog Tačija, koji je, kako se tvrdi, kao jedinu garanciju tražio mesto predsednika parlamenta za svoju stranku, to jest, Kadrija Veseljija, i obećanje da nova vlada i parlament neće tražiti njegov opoziv sa mesta predsednika takozvane države Kosovo.
Na Vokera se gleda kao na novog mecenu Kosova, jer osim što je na istoj liniji sa Kurtijem, ozbiljno lobira i za ujedinjenje Albanaca u regionu. Nedavno je, podsećanja radi, sa takvim gotovim projektom čak i stigao na Kosovo i sa njim upoznao kosovske političare. Vokerov plan o ujedinjenju albanskog korpusa veoma liči na specijalne odnose Srbije sa Republikom Srpskom, što bi vremenom preraslo u odnose u kojima ne bi postojale granice između Juga Srbije i Kosova, Kosova i Albanije, albanskog dela Makedonije sa Kosovom i Albanijom, Crnom Gorom i tako dalje. Drugim rečima, matica Albanija sa pridruženim albanskim autonomijama koje teritorijalno pripadaju drugim državama, sa mogućnošću izjašnjavanja za ujedinjenje na referendumu.
Ovakva plan Haradinaj ne može da ponudi svojim sugrađanima, posebno što ni Zapad ne gleda blagonaklono na činjenicu da vlada na Kosovu bude bivši „OVK u malom“ jer je kao takva uvek pod sumnjom da je ne samo korumpirana već i da kontroliše paravojne grupe koje mogu da izazovu nemire.
„Evropa hoće čist početak sa Kosovom, koji nije opterećen prošlošću niti licima koji su na poternicama za ratne zločine. To bi bilo dobro i za Srbiju, jer bi dijalog bio vođen u drugačijim uslovima, a do rešenja bi se došlo mnogo lakše“, dodaje naš sagovornik.
Moguće da Vilijam Voker nije slučajno jutros poranio u kosovski parlament, a sve su glasniji oni koji kažu da lako može da se desi i da Kosovo ode na nove izbore, ukoliko Vokerova misija ne uspe.