Nema šale, u glavni grad Crne Gore danas oko 18 časova stigao je drugi čovjek Amerike Majk Pens. Crnogorski mediji već danima izvještavaju o „posjeti vijeka“, pa tako saznajemo da će američki potpredsjednik imati najviši stepen obezbjeđenja i da će o njegovoj bezbjednosti, osim pripadnika crnogorske javne i tajne policije, brinuti i preko 300 američkih bezbjednjaka i pripadnika „sikret servisa“, od kojih su neki već danima u Crnoj Gori.
Inače, američka delegacija biće smještena u hotelu „Hilton“, koji je u potpunosti za ovu priliku ispražnjen od gostiju, pa su se čak i rano jutros mogli vidjeti poslednji posjetioci kako napuštaju hotel. Takođe, prema raznim izvještajima, a shodno zahtjevu američke strane, iz čak 15 hotelskih soba i apartmana iznesen je i cjelokupan namještaj.
Da Amerikanci ništa ne prepuštaju slučaju, govori i detalj da se šef medicinske jedinice Bijele kuće sa kompletnim timom već nekoliko dana nalazi u Podgorici, dok su predostrožnosti radi, ljekari iz SAD obišli i Klinički centar Crne Gore.
Saopšteno je da potpredsjednik Pens u Crnu Goru stiže u pratnji supruge Keren, koja će tokom boravka u Crnoj Gori, kako je planirano, obići farmu meda, nakon čega će učestvovati u kulturnom obilasku Skadarskog jezera.
Visoki američki zvaničnik će u Podgorici boraviti dva dana, a noćas će, prema planu, crnogorski premijer Duško Marković u njegovu čast prirediti svečanu večeru kojoj će prisustvovati i predsjednici države i Skupštine Filip Vujanović i Ivan Brajović, kao i ministri spoljnih poslova i odbrane Srđan Darmanović i Predrag Bošković.
Drugog dana posjete na rasporedu je samit država regiona koji okuplja Američko-jadranska povelja, a vezan je za snaženje uloge NATO-a na Zapadnom Balkanu.
Iz krugova bliskih crnogorskom režimu, dolasku visokog američkog zvaničnika se pridaje izuzetan značaj, uz naglasak da se radi o još jednoj potvrdi „prozapadnog kursa Crne Gore“ i uz ocjenu da su odnosi sa SAD dostigli najvišu tačku od izglasavanja nezavisnosti na referendumu 2006. godine.
Ipak, egzaltiranost crnogorske vladajuće elite ne dijele i građani, što zbog sve prisutnijih siromaštva i nemaštine, a ko zna, sigurno da dodatnoj nervozi doprinosi i paklena vrućine od preko 40 steni Celzijusa. Kako god, činjenica da glavni grad Crne Gore ovih dana više liči na kakav provincijski grad iz Amerike okićen zastavicama te zemlje ne oduševljava pretjerano Podgoričane. Gotovo da listom kažu da je to za njihov ukus nekako isuviše „udvorički“.
Ali reklo bi se da crnogorske vlasti u ovom slučaju ne mare previše za raspoloženje građana, pa se čuju i ocjene da je dolazak Majkla Pensa u Crnu Goru najznačajniji događaj u poslednjih sto godina. No, možda su donekle i u pravu, ipak se ne ulazi u NATO svaki dan…