Nove antiruske sankcije nisu ništa drugo do pokušaj Kongresa SAD „da stavi lisice svom predsedniku zbog njegove politike prema Rusiji“, piše Knige.
„Teško je zamisliti da nepoverenje prema šefu Bele kuće Trampu i njegovom kontradiktornom stavu prema Kremlju bude još veće. I to je dobro. Samo, autori zakona napravili su ozbiljnu grešku.“
Kongres SAD nije smatrao za nužno da razgovara sa evropskim saveznicima o novim sankcijama protiv Moskve, objašnjava novinar „Dojče velea“. Kao rezultat „jednostranih akcija“ Vašingtona nove kaznene mere protiv Rusije mogle bi da „nesrazmerno pogode evropske kompanije“.
„I to je tužno, jer još više opterećuje ionako zategnute odnose između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Sa svoje strane, EU već razmatra recipročne mere“, ističe Knige.
Štaviše, novi zakon o sankcijama protiv Moskve ne samo što povećava „transatlantski razdor“, već i rasplamsava spor između samih Evropljana, naglašava nemački novinar.
„Pre svega, kaznene mere trebalo bi da se tiču preduzeća koja su uključena u energetski projekat ’Severni tok 2‘ oko kojeg su u EU već odavno rasplamsane rasprave. Zemlje kao što su Nemačka i Francuska podržavaju projekat, dok ga, na primer, Poljska i Danska kritikuju“, precizira autor.
Na kraju bi „treća strana koja se smeje u mogućem transatlantskom i unutrašnjem evropskom sporu“ zbog sankcija protiv Rusije mogla da bude „neposredni adresat ovog zakona — Kremlj“, zaključuje komentator „Dojče velea“.