Vođa srpske delegacije u disciplini „Poljska kuhinja“, potpukovnik Miroslav Jovanović, izrazio je nadu da će srpski tim ostvariti uspeh na predstojećem takmičenju, koje će se održati od 29. jula do 12. avgusta na poligonu Alabino, nedaleko od Moskve.
„Prema poslednjoj informaciji koju sam dobio, u disciplini ’Poljska kuhinja‘ takmičiće se šest ekipa: Rusija, Belorusija, Srbija, Izrael, Azerbejdžan i Mongolija. Nisu došle ekipe Irana i Egipta, iako su bile najavljene. Mi idemo na maksimalan rezultat i daćemo sve od sebe da dostojno reprezentujemo našu zemlju i Vojsku Srbije. Ne želim da prejudiciram koje ćemo mesto zauzeti, ali očekujem da ćemo biti solidno plasirani“, rekao je za Sputnjik potpukovnik Jovanović.
Kuvari Vojske Srbije do sada nisu imali iskustva na takmičenjima u inostranstvu, a ekipa koja će nas predstavljati na Vojnim igrama u Rusiji izabrana je selekcijom kandidata iz svih jedinica Vojske Srbije, dodao je potpukovnik.
Prema propozicijama, prva faza „Poljske kuhinje“ je takmičenje iz vatrene osposobljenosti. Druga faza je takmičenje u pripremanju hrane i pečenju pekarskih proizvoda po proizvoljnoj recepturi od namirnica koje obezbeđuje organizator takmičenja. Treća faza je takmičenje u pripremanju hrane i pečenju hleba prema meniju i recepturama koje određuje organizator takmičenja.
Četvrta faza je spremanje nacionalnih jela, koja ima za cilj predstavljanje i promociju nacionalnih kuhinja zemalja-učesnica, ali taj deo programa nije takmičarskog karaktera i neće se ocenjivati.
Nacionalna jela ekipe će spremati prvog i poslednjeg dana Vojnih igara, odnosno tokom ceremonije otvaranja i zatvaranja Igara. Na jelovniku srpskih kuvara, između ostalog, naći će se: Karađorđeva šnicla, prebranac, sarma, punjena paprika, pljeskavice, vešalice, ćevapi, salate, čorba… Pekari će ispeći 2-3 vrste pita, bureke, proju, štrudle sa jabukama i makom, pletenice, đevreke i srpsku slavsku pogaču.
Reprezentaciju Srbije u disciplini „Poljska kuhinja“ čini osmočlana ekipa, od kojih se četiri člana takmiče — dva kuvara i dva pekara.
Pripadnici Vojske Srbije, kuvari i tenkisti, koji učestvuju na „vojnoj Olimpijadi“, u Rusiju su stigli u petak. Tenkisti su već zadužili ruske tenkove T-72 B3, a kuvari, navodi potpukovnik Jovanović, trenutno dobijaju instrukcije o merama bezbednosti i zdravlja na radu.
„Ljudstvo se upoznaje sa tim šta je dozvoljeno a šta nije, i ujedno se priprema za rad na ruskoj tehnici. Propozicije su dosta stroge i mi smo sa njima upoznati. Ja sam našim takmičarima skrenuo pažnju da posebno vode računa o tim stvarima i u toku pripremanja jela i rada sa ličnim naoružanjem. Tako da mislim da kaznenih poena u našem slučaju ne bi trebalo da bude", rekao je potpukovnik.
Naše kuvare očekuje i probno gađanje iz automatske puške AK-74 kalibra 5,45 milimetra, koju srpska vojska ne koristi, a kojom će se vojnici služiti u prvoj fazi takmičenja.
Tokom trajanja Vojnih igara, u slobodno vreme planirane su i kulturno-zabavne i sportske aktivnosti, kao i obilazak Moskve.
Glavni grad Rusije, barem njen uži centar, pripadnici Vojske Srbije su već imali prilike da vide.
„Išli smo u nedelju organizovano u obilazak i videli smo Kremlj i deo grada oko Kremlja. Tih par sati je kratko vreme da bi se videlo sve ono što tamo ima. Moskva je jedan ogroman grad, za mene impresivan“, naglasio je potpukovnik.
Slobodno vreme na poligonu Alabino srpski vojnici provode u „malim sportskim susretima“. Već su se sprijateljili sa Belorusima, dok se sa Rusima još nisu sreli, pošto je ruski tim stacioniran na drugom mestu.
Ovogodišnje, Međunarodne vojne igre po prvi put će se istovremeno održati na 22 poligona u pet zemalja: Rusiji, Kini, Kazahstanu, Belorusiji i Azerbejdžanu. Vojnici će se nadmetati u 28 disciplina.
Ova „vojna Olimpijada" pokrenuta je pre tri godine u Rusiji na inicijativu ruskog Ministarstva odbrane i spada među najveća i najbolje organizovana vojno-sportska prvenstva na svetu, a pomažu jačanju vojnih veza između zemalja-učesnica.