„Ukoliko Rusija i SAD nastoje odgovorno da se drže svojih uloga na međunarodnoj areni, onda su dužne da traže put za saradnju prilikom rešavanja komplikovanih međunarodnih problema koji se tiču zabrane širenja oružja za masovno uništenje, ali i strateške bezbednosti“, rekao je Lavrov u intervjuu kurdskoj televiziji „Rudav“.
Prema njegovim rečima, Rusiji je jasno kako je teško onima koji unutar SAD, gde vlada paranoična rusofobija, pokušavaju da proguraju zdravorazumske ideje.
„Nisam mogao ni da pretpostavim da bi američki političari mogli da budu izloženi takvoj masovnoj psihozi. Sa mnogima sam razgovarao, još dok sam radio u Njujorku. Sve što se trenutno događa je za mene izuzetno zadivljujuće“, istakao je Lavrov.
Ruski šef diplomatije je izrazio nadu da će većina američkih političara ubrzo shvatiti da se takvo ponašanje mora da se promeni — „nažalost, oni sami sebe stavljaju u situaciju odakle se potom teško vraća u normalu“.
Govoreći o sirijskom konfliktu, Lavrov je naveo da se uvođenjem zona deeskalacija najzad rešava pitanje razdvajanja terorista od normalne opozicije.
„One najekstremnije opozicionare je neophodno izbaciti iz pregovora, budući da nisu u stanju da poštuju ono što je dogovoreno u Ženevi“, dodao je.
Lavrov se osvrnuo i na pitanje Kurda, dodavši da realizacija referenduma o pitanju stvaranja Iračkog Kurdistana treba da bude u skladu sa međunarodnim pravom.
Rusija je spremna da posreduje u katarskoj krizi
Lavrov je izjavio da je Rusija spremna da pomogne u posredovanju u sporu između Katara i arapskih zemalja ukoliko se to od nje bude tražilo.
„Zainteresovani smo za okončanje ove krize, vodeći računa o zajedničkim brigama i tražeći rešenje koje će biti prihvatljivo za sve učesnike ovog procesa“, rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, Rusija podržava posredničke napore kuvajtskog emira.
„Ukoliko kao deo tih napora ili uz njih sve strane smatraju da bi Rusija takođe mogla da učini nešto korisno, bićemo spremni da odgovorimo na takve apele“, kazao je Lavrov.