Vežba koja se zvanično zove „Zajedničko more 2017“ održaće se od 24. do 28. jula. U petak će tri kineska plovila (fregata, razarač i brod za snabdevanje) baciti sidro u ruskom gradu Baltijsku u Kalinjingradskoj oblasti, koja je baza ruske Baltičke flote.
Ruska mornarica je ranije učestvovala u vojnim vežbama u blizini Kine, ali je ovo prvi put da Kina učestvuje u vežbama u Baltičkom moru, što nije dobra vest za nordijske zemlje.
Prethodno su kineske brodove dočekali i pratili norveški i danski ratni brodovi do njihovog odredišta u Rusiji. Klaus Ting Rasmusen, viši dežurni oficir u vojnom centru za operacije, obavestio je da je Danska pratila kineske brodove tokom čitavog puta kroz danske teritorijalne vode, saopštio je „Danski radio“.
Patruljeskibet Najaden følger de kinesiske fartøjer. Der er tale om en fregat, et forsyningsskib og en destroyer, som ses her. #dkforsvar pic.twitter.com/zg4JACOqAt
— Forsvaret (@forsvaretdk) July 18, 2017
Prema rečima vanredne profesorke Liselot Odgord, istraživača kineske vojske i diplomatije na Vojnoj akademiji, Kina je poslala deo najsavremenije vojne opreme za vežbe u danskim vodama, što bi trebalo pre svega da se vidi kao politički signal.
„Oni šalju snažan signal. Pokazuju se i nagoveštavaju da su uz Rusiju. Kina i Rusija blisko sarađuju kada je u pitanju odgurivanje zapadne alijanse nazad u njeno dvorište“, rekla je Odgordova za „Danski radio“.
On smatra da kinesko pokazivanje mišića treba posmatrati kao signal da se oni slažu sa Rusijom u činjenici da Zapad preti Rusiji, a ne obrnuto (što se čini da je čvrsto uverenje Zapada).
„Ovo mora da se posmatra u svetlu povećanih tenzija na Baltiku. Rusi su postavili rakete u Kalinjingradu usmerene na Evropu, a NATO je poslao trupe u baltičke zemlje. Kinezi ovim pokazuju da su uz Rusiju da bi odgovorili na ono što smatraju dominacijom Zapada u svom susedstvu“, rekla je Odgordova.
Međutim, ona nekako nedosledno uverava da nema razloga za zabrinutost zbog vežbi, jer je Kina već prisutna u Danskoj i na ostatku Zapada.
„Danas su sve velike sile svuda prisutne, a Kina je masovno prisutna u pogledu investicija i infrastrukture. To nije kao tokom Hladnog rata, kada je postojala geografska podela sveta“, rekla je Odgordova i dodala da bi Danska trebalo da izbegne „nepotrebne pretnje“ Rusiji.
Džuli Vilhelmsen, viši istraživač na Norveškom institutu za međunarodne poslove, tvrdi da rusko-kineska saradnja ima ideološku dimenziju, jer se obe zemlje „suprotstavljaju američkom intervencionizmu“ i imaju sličan model glasanja u UN o vojnoj intervenciji na Bliskom istoku, objavio je norveški list „Dagbladet“.
Prema rečima direktora istraživanja Fredrika Vesterlunda sa Švedskog instituta za istraživanje totalne odbrane, učešće Kine je prvenstveno signal bezbednosne politike „supersilama poput Velike Britanije, Francuske i SAD“.
„Ne postoje pravi razlozi da Kina izgradi vojne kapacitete na Baltičkom moru. Više je u pitanju politika nego specifična vojna sposobnost za rad na Baltiku“, rekao je Fredrik Vesterlund državnoj televiziji SVT.
Osim kineskog debitovanja na Baltiku, nordijske nacije su bile iznenađene samim mislima o ruskim podmornicama koje se kriju u njihovim teritorijalnim vodama, uprkos činjenici da svi brodovi imaju pravo na slobodan prolaz u skladu sa Konvencijom UN o pomorskom pravu.
U poslednje vreme norveški, švedski i finski mediji podižu alarm oko prolaska nuklearne podmornice „Dmitrij Donskoj“ i nuklearne ratne krstarice „Petar Veliki“ iz luke Severomorsk na poluostrvu Kola u Sankt Peterburg da bi učestvovali u proslavi Dana mornarice.
Finska nacionalna televizija „Ile“ naglasila je da je veličina podmornice jednaka trajektima koji saobraćaju između Helsinkija i Talina i naglasila da podmornica može da nosi do 200 nuklearnih bojnih glava „čiji je cilj eliminisanje čitavih gradova“.
Sa desetak ratnih brodova i desetak aviona koji učestvuju, rusko-kineska vežba relativno je ograničena u odnosu na veliku NATO vežbu „Baltops“ održanu u junu. „Baltops“ ne samo da je okupio pedesetak brodova i pedeset aviona članica NATO-a i njihovih partnera, već su u njima prvi put učestvovali i američki strateški bombarderi B-52 na području Baltičkog mora, objavio je švedski nacionalni radio-difuzni servis SVT.