U saopštenju se navodi da kompanija planira da „razvije nove mere kontrole“. Koncern tvrdi da su na Krim nelegalno dostavljene četiri „Simensove“ turbine. Predložio je da turbine otkupi i poništi ugovor o snabdevanju.
„Simens“ će takođe raskinuti ugovor o licenciranju sa ruskim kompanijama za snabdevanje opremom za elektrane i odustaće od manjinskog udela u kompaniji „Interautomatika“ koja je, prema pisanju novinske agencije „Rojters“, bila jedan od izvođača koji postavljaju turbine kompanije na Krimu.
Početkom jula, „Rojters“ je saopštio da su termoelektranama na Krimu dostavljene „Simensove“ turbine, a među izvođačima je kompanija „Interautomatika“, u kojoj „Simens“ poseduje 45,7 odsto.
U julu je „Simens“ tužio moskovskoj arbitraži ćerku-kompaniju „Rosteka“ — „Tehnopromeksport“. Tužba se odnosi na moguće isporuke „Simensovih“ turbina za elektrane na Krimu, uprkos evropskim sankcijama. „Tehnopromeksport“ gradi na Krimu dve termoelektrane kapaciteta 470 MV.
„Simens“ je saopštio da su protiv njegove volje najmanje dve od četiri turbine koje je „Tehnopromeksport“ isporučio za elektrane u Tamanju, modifikovane i premeštene na Krim. Turbine za Tamanj proizvedene su u zajedničkom preduzeću „Simensa“ i ruskih „Električnih mašina“ (kontroliše 35 odsto) — „Simens tehnologije gasnih turbina“ u Lenjingradskoj oblasti.
Ministarstvo industrije i trgovine Rusije istaklo je da će elektrane na Krimu opremiti turbinama proizvedenim u Rusiji uz pomoć stranih proizvodnih elemenata. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su tehnološki proizvodi koji se nalaze na Krimu napravljeni u Rusiji.