U sredu su lideri država Zapadnog Balkana potpisali Sporazum o Transportnoj zajednici. Jedina zemlja regiona koja se nije pridružila sporazumu, koji su zvaničnici EU najavili kao jedan od najznačajnijih za region, jeste BiH, zbog protivljenja Republike Srpske.
Iako se u medijima uglavnom govori o ekonomskim koristima za privrede balkanskih zemalja od jedinstvenog transportnog tržišta, razlozi zbog kojih se RS protivi sporazumu u srži su političke prirode.
Sporazumom se na mala vrata prenose nadležnosti sa entiteta na centralne vlasti u Sarajevu, kaže banjalučki analitičar Anđelko Kozomara. Republika Srpska pristanak na sporazum uslovila je da se na sastancima smenjuju entitetski i ministri centralne vlade, što su zvaničnici EU odbili.
„I do sada, kada je nadležnost bila na entitetima, prevoznici u RS svih vrsta imali su ogromne probleme sa Sarajevom. Transportna zajednica na nivou BiH znači da se polako preuzimaju nadležnosti najvažnijih privrednih grana iz entiteta. Ostaće samo politička ljuštura u kojoj će RS imati vladu, skupštinu i predsednika koji neće donositi nikakve odluke značajne za građane RS“, objašnjava Kozomara poziciju RS.
Osim toga, dodaje Kozomara, RS nema ekonomskog interesa da učestvuje u Transportnoj zajednici, jer Koridor 5C, za koji bi BiH dobila donaciju u iznosu od 90 miliona evra, kako kaže, tek nekoliko kilometara prolazi kroz njenu teritoriju kod Šamca. Takođe, RS nema interesa za Transportnu zajednicu, gde bi se sve odluke donosile u Sarajevu.
„Zanimljivo je da postoji Mehanizam koordinacije koji je usvojila EU u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa BiH. U tom mehanizmu kaže se da se sve odluke u BiH donose konsenzusom triju strana — Saveta ministara i entitetskih vlada. Sada, kada je Transportna zajednica u pitanju, nema tog mehanizma. Dakle, RS je tu potpuno u pravu, bez obzira na to što je iz Trsta zaprećeno da će odgovor biti surov, da će RS ponovo biti sankcionisana“, kaže Kozomara.
Sa druge strane, dekan beogradskog Saobraćajnog fakulteta Nebojša Bojović smatra da je integracija celog regiona važna zbog transportnog tržišta.
„To za Srbiju, a i čitav prostor, znači način da se mnogo lakše dođe do investicija. Sa druge strane, znači harmonizaciju u oblasti prava i integrisanja transportnih sistema, skraćenje vremena bavljenja robe u tranzitu, povećanje zaposlenosti. Mislim da su to primarni efekti na čitav region i na Srbiju kao motor te priče“, objašnjava Bojović.
S obzirom na to da Srbija ima značajan tranzit, osnivanje Transportne zajednice znači da će mnogo više robe i putnika prelaziti našu teritoriju, dodaje on.