U intervjuu koji je dao Rojtersu u obezbeđenom kompleksu u kojem živi u Pokono planinama u Pensilvaniji, 79-godišnji Gulen poriče tvrdnju koju je turska vlada iznela u februaru da namerava da pobegne u Kanadu kako bi izbegao izručenje.
„Te glasine uopšte nisu tačne. Ako SAD smatraju primerenim da me izruče, otići ću u Tursku“, rekao je on.
Gulen, ipak, izražava nadu da administracija američkog predsednika Donalda Trampa neće dozvoliti njegovo izručenje, pogotovu nakon što je bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Flin podneo ostavku samo par nedelja nakon Trampove inauguracije.
Flin se, inače, otvoreno zalagao za Gulenovu ekstradiciju, podseća britanska agencija.
Gulen kaže da mu je žao Flina, ali priznaje da bi njegova ostavka mogla da pomogne u njegovom slučaju.
Muslimanski sveštenik je osudio jačanje vlasti turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i kontrolu nad medijima, nazvavši ga diktatorom, a istovremeno je pozvao Trampovu administraciju i evropske vlade da učine više kako bi ohrabrile uspostavljanje političkih sloboda u Turskoj.
„Ako Erdogan čuje snažan glas iz SAD ili Evropske unije, Evropskog parlamenta, koji kaže: ’Ovo što vi radite je pogrešno… Vaš pravosudni sistem ne funkcioniše‘, onda će on možda promeniti mišljenje“, kaže Gulen.
S druge strane, on je pozdravio političku opoziciju u Turskoj i istakao da bi bilo kakav novi napor da se Erdogan ukloni s vlasti trebalo da bude učinjen putem mirnih protesta i izbora, a ne na nedemokratske načine.
„Nikada nisam podržavao puč ili svrgavanje“, istakao je Gulen.
Tanjug