Među trideset i sedam parova iz Beograda, Kruševca, Kragujevca, Novog Sada, Trstenika i drugih gradova Srbije, našli su se i ruski parovi koji godinama žive u našoj zemlji. Praznik je uspostavljen u znak sećanja na blagovernog kneza Petra Muromskog i njegovu suprugu Fevroniju, koji su živeli u 13. veku, a kanonizovani su na crkvenom saboru 1547. godine. Pravoslavni vernici u Rusiji slave ih kao zaštitnike porodice i braka.
Pozdravljajući parove, patrijarh srpski Irinej je podsetio da živimo u naprednom vremenu, da svet nikada nije bio ovoliko tehnološki razvijen, ali da je do sada najviše pao duhovno i moralno. Porodica i brak su najugroženiji, rekao je Irinej.
„Posledice takvog stava najbolje vidimo po rađanju dece, koje je sve manje, uglavnom u hrišćanskom svetu. Nagrada koja je danas podeljena bračnim drugovima zato ima veoma veliki značaj. Uglavnom crkva, ali i drugi faktori u društvu, treba na to da obrate posebnu pažnju, jer ako se ovako nastavi, ne samo da ćemo polako nestajati, već ćemo dovesti sebe, svoju kulturu i istoriju u stanje u kome su bili Sodoma i Gomora“, rekao je patrijarh.
On je dodao da ne treba da zaboravimo da na braku i porodici počiva svaki narod, pa i srpski i ruski, sve prave vrednosti na kojima temeljimo svoj život.
Patrijarh je poručio da parovi treba da održavaju svoju ljubav i bračnu zajednicu, i učestvuju u najvećem daru Božjem, a to je život, kroz rađanje dece.
Gordana i Miloje Mihajlović iz Kruševca imaju dve ćerke i troje unučadi. Upoznali se 1967. godine i venčali posle tri, dakle u braku su 47 godina. Da mogu da biram, ponovo bi izabrao isti put, kaže Miloje za Sputnjik.
„Bilo je uzbudljivo, lepo, ljubav nas je povezivala i kad smo se raspravljali i svađali, nismo tada bili svesni da je to još više učvrstilo našu ljubav i zajedništvo. Ako se to tako meri, ja sam dosta postigao u životu, bio sam i narodni poslanik, gradonačelnik Kruševca, bez moje Gordane to ne bi mogao da budem“, kaže Miloje Mihajlović.
Suprugu Gordanu pitali smo da li je sve bilo onako kako kaže Miloje, jer je poznato da iza svakog uspešnog braka stoji žena puna razumevanja čije je strpljenje beskrajno.
„Nije lako, ali ako se ima cilj u životu, čovek za neke stvari mora da se žrtvuje, da bi bilo lepše. Zato možemo da pamtimo više lepih stvari, a loše da se zaborave, a nije ih ni bilo mnogo. Mi smo se stvarno uzeli iz velike ljubavi, i to traje i danas“, kaže Gordana uz osmeh.
Na svečanosti upriličenoj u Ruskom domu nastupio je zaslužni umetnik Rusije, koji je ovom posebnom prilikom doputovao u Beograd, pevač Jan Osin.
Obeležavanje praznika počelo je jutros u Ruskoj crkvi na Tašmajdanu svetom arhijerejskom liturgijom koju je služio patrijarh Irinej uz sasluživanje starešine podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu Vitalija Tarasjeva.