On će se takođe i sastati se predsednikom Poljske Andžejom Dudom sa kojim će u četvrtak, posle zvanične dobrodošlice, razgovarati u „četiri oka“.
Američki lider će u poljskoj prestonici provesti manje od 24 sata, odakle će se uputiti u Hamburg na samit „velike dvadesetorke“, gde će se po prvi put sresti sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Kremlj prati posetu predsednika SAD Poljskoj, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
„Bez sumnje, mi pažljivo pratimo vesti koje stižu iz Istočne Evrope, s obzirom na to da je u Hamburgu planiran bilateralni sastanak predsednika Rusije i SAD“, rekao je Peskov.
Komentarišući ocene analitičara da Tramp želi da izvrši uticaj na istočni blok, „novu“ Evropu, dok se „stara“ premišlja da li da ga primi, Peskov je rekao da su to „politikološke vežbe koje i mi takođe čitamo“.
Kako se čulo iz Bele kuće, Tramp u Poljskoj želi da iskaže nepokolebljivu podršku Amerike nekim od svojih najbližih saveznika i da naglasi da je jedan od najvećih prioriteta za aktuelnu američku vlast jačanje kolektivne obrambene moći NATO-a.
Poljski zvaničnici ne kriju da su glavne teme koje žele da pokrenu na sastanku sa američkim liderom pitanje bezbednosti u regionu, poljsko-američka saradnja u toj sferi i Trampov odnos prema Rusiji.
Naime, zvanična Varšava od Donalda Trampa očekuje potvrdu da će američki vojnici još dugo ostati u Poljskoj, čak i da će se njihov broj povećati, jer je to garancija zaštite zemlje od „agresora sa Istoka“, a takođe se nadaju i da predsednik SAD neće odustati od projekta američkog antiraketnog štita u toj zemlji.
Poljaci računaju i na „ozbiljnu kupovinu naoružanja“ po povoljnijim uslovima i američku pomoć u modernizaciji armije.
Od Trampa domaćini očekuju i da podstakne izvoz američkog gasa u Poljsku, što bi pomoglo regionu da počne da se oslobađa zavisnosti od ruskog gasa, a takođe i njegovu podršku da se Poljska pridruži „velikoj dvadesetorki“ najrazvijenih zemalja.
Pored vojne i energetske bezbednosti poseta bi trebalo da posluži i jačanju uticaja Poljske u Evropi, kao „provodnika“ američke politike na Starom kontinentu.
„Za Poljsku je od ključnog značaja da dobije status američkog prijatelja broj jedan u Istočnoj Evropi. Njima ne treba družba u okviru NATO-a, već direktna družba kako bi bili sprovodnici američke politike u regionu i drugima diktirali uslove. Maksimalno prisustvo američkog kontingenta u Poljskoj treba da potvrdi status prijatelja SAD. Ako bi to zavisilo od poljskih vlasti u zemlji bi bilo razmešteno čak i 100.000 stranih vojnika, ali nisam siguran da će Amerika pristati na povećanje trupa u Poljskoj, bez obzira na Dudinu retoriku o ruskoj pretnji. Pretpostavljam da će finansijski aspekt prevagnuti, zato što je baziranje kontingenta u inostranstvu skupa rabota“, kaže za Sputnjik analitičar Ivan Konovalov iz Centra za stratešku konjukturu.
Predsednik Poljske Andžej Duda je Trampovu posetu toj zemlji nazvao „istorijskom“ i ocenio je da dolazak američkog predsednika u Varšavu svedoči o „značaju Poljske kao jedne od najvažnijih evropskih država i lidera Centralne Evrope“.
„Sa tačke gledišta poljskih vlasti svaka poseta predsednika SAD, čak i ako je ona, po pravilu, veoma kratka, samo je još jedna prilika da se promoviše imidž zemlje kao važnog saveznika SAD. Poljske vlasti su u konfliktu sa EU i zbog toga se sve jače hvataju za Ameriku i pokušavaju da ubede sebe i sve Poljake da su SAD pod rukovodstvom Donalda Trampa verni i nepokolebljivi saveznici i garanti bezbednosti Poljske. Međutim, poznato je da Tramp i nije baš puno zainteresovan za Istočnu Evropu i verovatno ga preterano ne interesuju lideri zemalja Centralne i Istočne Evrope, koji će se okupiti u Varšavi. Čak i ako on kaže nešto dobro o Poljskoj, ili nas čak potapše po leđima, to za nas neće imati velikog značaja. On će izneti uveravanja da će pitanje ukidanja viza za Poljake biti rešeno, a potom će sve ostati isto. Ja toj poseti ne bih pridavao veliki značaj“, kaže za Sputnjik poljski publicista i profesor Jagelonskog univerziteta u Krakovu Jan Hartman.
Poljski analitičar ističe da poseta Trampa Poljskoj ima propagandni karakter.
„Odnosi Poljske sa SAD su odavno definisani i stabilni. Daleko važniji bi bio susret sa Rusima, jer sa Rusijom gotovo da nemamo odnose, a diplomatski kontakti na visokom nivou su zamrznuti. Odnosi između Poljske i Rusije su napeti, da ne kažem grozni, i to je za Poljsku važnije pitanje, kako sa stanovišta bezbednosti, tako i ekonomije, a takođe i zbog regulisanja odnosa sa susednom zemljom. Samim tim, sastanak sa Putinom bio bi važniji događaj od susreta sa Donaldom Trampom“, zaključio je Hartman.
Neki analitičari tvrde da Tramp u Poljsku „dolazi po aplauze“, a zapadni mediji komentarišu da je njegov put u Varšavu izazvao zabrinutost u Briselu i drugim evropskim prestonicama zbog strategije američkog predsednika „da podeli Evropu“.
Tramp dolazi u Poljsku prvenstveno da kao počasni gost samita „Inicijative tri mora“ razgovara sa šefovima država Višegradske četvorke (Mađarska, Poljska, Slovačka, Češka) i tri baltičke zemlje (Litvanija, Letonija, Estonija), kao i sa liderima Austrije, Hrvatske, Bugarske i Rumunije.
„Inicijativa tri mora“ je projekat koji predviđa intenziviranje saradnje između zemalja Centralne i Istočne Evrope u oblasti digitalne tehnologije, energetike, transporta i stvaranja novih infrastrukturnih projekata.
Američki predsednik će se u četvrtak, nakon samita, obratiti Poljacima i to na simbolično odabranom mestu, ispred Spomenika Varšavskog ustanka jer deo govora treba da bude posvećen poljskoj istoriji i borbi za slobodu.
Zbog dolaska američkog predsednika, ali i drugih visokih gostiju, mere bezbednosti su u poljskoj prestonici podignute na najviši nivo, a Varšava je pretvorena u „tvrđavu“ sa jakim policijskim obezbeđenjem.