Admiral u penziji turske vojske Soner Polat ovako komentariše rezultate prošlonedeljnog samita Alijanse, na kome je predsednik SAD Donald Tramp kritikovao države-članice NATO-a što ne ispunjavaju svoje finansijske obaveze, kao i njegov zahtev da sve članice moraju izdvajati dva odsto svog BDP-a za odbranu.
Trampove izjave izazvale su nezadovljstvo i brojne diskusije u turskoj javnosti.
„Želja SAD da sve države-članice povećaju davanja iz budžeta na ime finansiranja NATO-a je zasnovana na ubeđenju da, na primer, države poput Norveške koje su svoj nivo blagostanja povećale unutar bezbednosnog okvira koji pruža Alijans, to moraju da plate. Sa druge strane, tu je želja SAD da iza sebe u smislu podrške imaju NATO, u slučaju da u budućnosti Amerika stupi u konflikt sa Kinom ili nekom drugom državom“, izjavio je za Sputnjik turski admiral u penziji.
Polat ističe da su neke evropske države, poput Nemačke i Francuske, naglas iznele svoje nezadovoljstvo, dok su druge ostale uzdržane, na primer Holandija i Poljska.
„’Duboka država‘ prisiljava Trampa da deluje u ime svojih interesa i gura ga ka već oprobanoj i odavno poznatoj američkoj političkoj strategiji. Ako bi Tramp imao mogućnost da sam osmisli i sprovede svoju strategiju, on bi se bavio unutrašnjim pitanjima, ali američka vlada takav pristup ne bi odobrila“, smatra Polat.
Turski ekspert ističe da su svi zahtevi SAD u vezi sa činjenicom da Vašington želi da se vrati u period Hladnog rata, ali da ostatak zapadnih država pruža otpor.
Situacija nije nova, sve ovo se dešava tokom poslednjih 30-tak godina, a ima za cilj da napravi razdor između Rusije i država članica NATO-a. Polat zaključuje da na ovakav način SAD žele da ojačaju svoje pozicije u očima Evropljana i uopšte na međunarodnoj sceni.