„Uspeli smo da se izborimo za to da ZSO kao koncept postane univerzalno prihvaćen i da sada na njenom stvaranju insistiraju čak i predstavnici država koje su priznale jednostranu nezavisnost KiM“, rekao je Đurić za RTS.
Sutrašnji sastanak, dodaje, biće sastanak ključnih političkih figura Srba i Albanaca, jer su to najkompetentniji legitimni izabrani predstavnici naše države i predstavnici političara Albanaca sa KiM.
Đurić ističe da će sastanak biti još jedna prilika da iskažemo našu potrebu i želju da se sprovede i ostvari ono što je dogovoreno i da izrazimo naše uverenje da se problemi mogu rešavati samo kroz dijalog.
„Mi smo u mandatu Vlade Aleksandra Vučića imali 223 različita sastanka u okviru dijaloga Beograda i Prištine i to je jedan od važnih, ako ne i glavnih razloga što možemo da se pohvalimo time da u prethodne tri-četiri godine nijedan Srbin ili Albanac nije poginuo na KiM“, rekao je Đurić.
Komentarišući Tačijevu izjavu da je Priština zainteresovana za novu dinamiku dijaloga i za to da on bude završen „potpunom normalizacijom“, Đurić kaže da treba suditi prema delima, jer pojedini albanski političari izjave jedan dan nešto slično, a onda drugi dan govore o „velikoj Albaniji“.
Beograd se, ističe, sve vreme bori da naš narod, u političkom smislu ostane na KiM gde su Srbi u ekonomskom smislu podržani, gde je država bila prisutna u svim srpskim sredinama i gde je u prethodne dve-tri godine izgrađeno više od 300 novih kuća i stanova…
Borbom kroz dijalog da se nivo njihovih političkih prava poveća, mi stvaramo pretpostavke za njihov dugoročni opstanak na KiM, podvukao je Đurić.
„Za razliku od mnogih koji su zapaljivom retorikom o stvaranju ’velike Albanije‘, pretnjama Srbima na KiM i čitavoj Srbiji, idejom o stvaranju tzv. vojske Kosova, izazivali latentnu nestabilnost, mi smo kao glavni cilj, uz opstanak Srba na KiM, imali i očuvanje mira i stabilnosti“, rekao je Đurić.
Na izjave predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini da su obe strane privržene dijalogu i da veruje u pozitivan ishod, Đurić kaže da nikada nije verovao u politiku koja pravi uravnilovku i u istu ravan dovodi onog ko napada i ko je napadan.
„Mi ni u kakve reči političkih predstavnika druge strane, posebno pojedinih političara u Prištini, ne možemo da verujemo, ali smo spremni da radimo na tome da kroz dijalog sačuvamo mir i stabilnost i da se za to izborimo. I željno iščekujemo priliku da naša pružena ruka konačno bude prihvaćena i da to bude i u materijalnom smislu, da narod na KiM vidi tu spremnost“, rekao je Đurić.
Đurić smatra da srpski predstavnici u postizbornom procesu na KiM ne treba da zahtevaju bilo šta što se tiče Briselskog dijaloga, zato što Priština to, i bez koalicionog sporazuma, mora da sprovede.
„Mislim da je to prilika da se pokaže da Srbi na KiM ne treba da budu samo dekoracija, već da treba da zauzmu neke od najvažnijih političkih funkcija u našoj južnoj pokrajini, i da njihova reč treba da bude uvažena i poštovana, da budu ravnopravni građani. Ako u Makedoniji predsednik Parlamenta može da bude predstavnik nevećinske zajednice, nema nijednog razloga da na KiM na jednu od tri ključne funkcije ne dođe osoba iz reda srpske zajednice“, zaključio je Đurić.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini organizovaće u ponedeljak ujutru u Briselu neformalni susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija, a oni će razmeniti stavove o nastavku dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, kao i o širem razvoju događaja u regionu Zapadnog Balkana.