Helmand je jedna od najopasnijih provincija u Avganistanu, a istovremeno je bogata mineralnim sirovinama i, naravno, uvek privlače švercere droge. Na jugu provincije, 160 kilometara od granice sa Pakistanom ima nekoliko rudnika uranijuma, magnetita, apatita…
Prema rezultatima geoloških istraživanja, Helmand je bogat torijumom i tantalom, da ne pominjemo nalazišta bakra i gvožđa, čija se vrednost procenjuje na 81,2 milijarde dolara.
Za vreme vladavine talibana, ekstrakcijom uranijuma su se bavili ratni zarobljenici, ali Avganistan još uvek nema komercijalnu proizvodnju ovog retkog resursa.
Poslanik Donjeg doma Parlamenta Avganistana, predstavnik provincije Helmand, čije ime ne navodimo iz bezbednosnih razloga, izjavio je za Sputnjik da postoje mnogobrojni dokazi da se uranijum švercuje američkim teretnim avionima.
Prema rečima našeg sagovornika, centar šverca je jedna od američkih vojnih baza.
Poslanik kaže da su, otkako je počela invazija na Avganistan, Amerikanci i njihovi saveznici instalirali vojne baze upravo u provinciji Helmand zbog zaliha uranijuma i naravno zbog činjenice da se tu nalaze ogromna polja maka. Pritom, legitimna vlada ne može da spreči proces jer jednostavno ne kontroliše taj deo teritorije.
Sagovornik Sputnjika ističe da je taj deo provincije Helmand, u kojem se proizvodi uranijum, uvek bio na lošem glasu.
I lokalni stanovnici provincije često primećuju da Amerikanci iznose prirodna bogatstva iz njihove zemlje. U razgovoru sa novinarom Sputnjika oni su potvrdili da se uranijum prvo švercuje kamionima, a onda se prebacuje u teretne avione: „Oni kažu da su tu kako bi osigurali našu bezbednost, a u stvari nas pljačkaju i kradu naše resurse“.
Teoretski, Avganistan je najbogatija zemlja na svetu kada je reč o prirodnim bogatstvima. Recimo, vrednost zaliha litijuma u novcu može se uporediti sa zalihama nafte u Saudijskoj Arabiji. Trebalo bi istaći da je litijum strateški resurs za američku Silicijumsku dolinu.