Prema njenim rečima, američke diplomate su iznele sasvim nepojmljive, apsurdne, izmišljene optužbe u najgorem stilu hladnoratovske retorike.
„Kao da se radi o nekakvom špijunskom gnezdu Rusije na Balkanu, koje bi bilo u stanju da ugrozi američki kontingent na Kosovu“, rekla je Zaharova.
„Želeli bismo da se američke diplomate pozabave time kako te države, organizacije u tim državama, ocenjuju rad Rusko-srpskog humanitarnog centra pre nego što iznesu slične apsurdne tvrdnje“, naglasila je ona.
Ona je podsetila da je od početka Centar osmišljen i realizovan kao zajednička rusko-srpska humanitarna misija, orijentisana na Balkan i u saradnji sa svim zainteresovanim zemljama.
Podsetila je da je centar registrovan kao međunarodna organizacija i da je učestvovao u prevladavanju posledica izazvanih prirodnim katastrofama u Srbiji, Grčkoj, Sloveniji i BiH, kao i da su ga posećivali i predstavnici međunarodnih organizacija, uključujući UN i OEBS.
Zabrinutost zbog tog centra nedavno su izneli zvaničnik Stejt departmenta Brajan Hojt Ji i američki ambasador u Srbiji Kajl Skot.
„I američkom ambasadoru u Beogradu su takođe više puta upućivani pozivi da poseti centar u Nišu, ali ni on ni saradnici Ambasade nijednom nisu želeli da iskoriste tu mogućnost. To je fina taktika isprobana već na više mesta — ne videti svojim očima, jer ako vidiš svojim očima više ne možeš da fantaziraš“, konstatovala je ona.
Zvaničnik Stejt departmenta Brajan Hojt Ji nedavno je izjavio da su SAD zabrinute zbog izgradnje ruskog humanitarnog centra u Srbiji i potencijalnog specijalnog statusa za osoblje koji je Rusija tražila.
SAD povećavaju vojno prisustvo na jugu Sirije
SAD povećavaju svoje vojno prisustvo na jugu Sirije i na taj način krše norme međunarodnog prava, izjavila je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova.
Kako je rekla, Rusija je u nedoumici zbog čega je Amerika u bazu koalicije za borbu protiv terorizma prebacila prenosne raketno-artiljerijske sisteme „Himars“, kao i dodatni kontingent američkih vojnika.
Prema njenim rečima, oni se trenutno nalaze na 70 kilometara severoistočno od grada Tanfa.
„Reč je o aktivnom povećanju vojnog prisustva SAD u suverenim delovima Sirije, što predstavlja direktno kršenje međunarodnog prava“, istakla je Zaharova.
Istovremeno, Rusija od SAD zahteva da sprovede detaljnu istragu incidenta kada je oboren sirijski avion Su-22, navodi Zaharova.
„Rusija na takve akcije gleda kao na grubo kršenje međunarodnog prava, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Sirije, kao i nepoštovanje povelje UN. Zahtevamo hitnu i detaljnu istragu incidenta kako bi se preduzele sve neophodne mere da se takve situacije više ne ponove“, dodala je ona.
Budući da je za vreme obaranja sirijskog aviona na sirijskom nebu bilo i nekoliko ruskih aviona, Moskva takav potez Vašingtona gleda kao na svesno kršenje svojih obaveza kada je reč o sporazumu o osiguravanju bezbednosti letova u vojnim operacijama u Siriji, koji su Rusija i SAD potpisale još u oktobru 2015.
Bez potvrde da je Bagdadi likvidiran
Zaharova na brifingu nije mogla da potvrdi da je Abu Bakr el Bagdadi, lider terorističke organizacije DAEŠ, likvidiran u jednom od napada ruske avijacije.
„Ne raspolažem takvim informacijama“, rekla je Zaharova upitana da li postoji potvrda da je Bagdadi ubijen.
Prethodno je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da prema pojedinim informacijama postoji mogućnost da je Bagdadi ubijen u jednom od napada ruske avijacije.