Iran je odlučio da se više ne skriva i da otvoreno učestvuje u konfliktu u Siriji. Teroristički napad koji je prošle nedelje potresao Teheran dao je povod elitnoj jedinici iranske vojske, korpusu Čuvara islamske revolucije, da izvede raketni udar po bazama terorista u području Dejr el Zor, gde je u toku ofanziva sirijske vojske.
„Kada je reč o stranim vojskama u Siriji, Iran je sigurno najaktivniji učesnik sirijskog rata. Do juče se radilo isključivo o kopnenim operacijama, koje je sprovodio korpus Čuvara islamske revolucije. U tom smislu, vazdušni napad na pozicije terorista je na neki način iznenađenje. Sa druge strane, Iran se nalazi u veoma komplikovanoj situaciji: niko u arapskom svetu, osim naravno Hezbolaha, ne podržava ono što on preduzima u Siriji. Štaviše, sve arapske zemlje žele da potisnu Iran iz Sirije. Stoga, raketni napad na teroriste je pre svega demonstracija sile i ozbiljna poruka Rijadu, protivnicima Asada u Siriji, i, naravno, Tel Avivu“, smatra ruski ekspert Vladimir Sažin sa Instituta za orijentalistiku Ruske akademije nauka.
Iran se verovatno neće zaustaviti na jučerašnji raketni napad. Kako je iranskoj televiziji izjavio general Ramazan Šarif, „ako teroristi opet ugroze našu bezbednost, nesumnjivo će biti još raketa“.
Savetnik ministra inostranih poslova Irana Husein Šeikholeslam rekao je za Sputnjik da će ovakva operacija u slučaju potreb dobiti potrebno odobrenje i koordinaciju koalicionih snaga Sirije, Iraka, Libana i Rusije i da se može očekivati njeno ponavljanje u budućnosti. On smatra da je ovo direktna poruka ne samo teroristima, već pre svega njihovim sponzorima Izraelu, SAD i vladajućoj kasti Saudijske Arabije.
„Iran u svakom slučaju ima pravo da pokaže svoju snagu i izvede precizan udar na svakom mesto gde su teroristi. To je poruka za sve one koji seju zlo u regionu“, uveren je on.
Iranski vojni ekspert Hasan Šemšadi, blizak korpusu Čuvara islamske republike i za kojim je DAEŠ 2012. godine raspisao poternicu, detaljno je opisao sinoćni događaj.
„Bukvalno nekoliko sati pre početka raketne operacije sa poligona u Karmanšahu, vrhovni komandant Irana ajatolah Homnej je izjavio: ’Mi nećemo pretrpeti taj šamar terorista, mi ćemo im opaliti jači šamar‘. I odmah nakon njegovog poziva počela je operacija: šest raketa srednjeg dometa ’Zulfikar‘ lansirano je na pozicije terorista koji se nalaze u sirijskom gradu Dejr el Zor. To je bila poruka teroristima da iako su udaljeni stotinama kilometara od nas, naših granica, mi ćemo ih uništiti“, naveo je Šemšadi.
On je saopštio da je ovaj napad bio pažljivo planiran. Dobijeni su tačni podaci da se vođe terorista koji su izveli napad u Teheranu, njihova skladišta i komandni centar nalaze u Dejr el Zoru.
„To je najbolji pokazatelj rada specijalnih službi i upozorenje teroristima, gde god oni bili: pašćete nam na nišan… Ovaj napad je samo lagan šamar teroristima. Ako ne prekinu svoje destruktivne akcije, unutar naše zemlje ili van njenih granica, mi ćemo ošamariti mnogo jače!“, naglasio je vojni ekspert.
Važno je navesti da je ova raketna operacija, koja je izvedena sa iranskih poligona, bila potpuno dogovorena sa vladama Sirije, Iraka i njihovim specijalnim službama.
„Ako vlade ovih država od nas zatraže pomoć za likvidaciju militanata DAEŠ-a, mi ćemo odmah da reagujemo. Mi nismo SAD, čija takozvana međunarodna koalicija radi „pokazivanja“ neselektivno bombarduje navodne pozicije DAEŠ-a“, obećao je Šemšadi.
Skoro u isto vreme kad je bio izveden raketni udar po Dejr el Zoru, u Raki je oboren sirijski avion. Neki eksperti smatraju da su ova dva incidenta povezana i da rat protiv DAEŠ-a polako prerasta u oružani sukob Irana i SAD na teritoriji Sirije. U prilog tome se navodi da je američka vojska tri puta za poslednjih mesec dana bombardovala pozicije proiranskih snaga u Siriji i sva tri puta na istoku zemlje — u području gradaTanfa, nedaleko od tromeđe Sirije, Iraka i Jordana, gde se vode žestoki sukobi. Sirijske vladine snage žure da uspostave kontrolu nad granicom sa Irakom, i time otvore koridor za snabdevanje oružjem iz Irana. Ako bi se desilo da proamerička „opozicija“ potpuno zatvori iračku granicu, to bi imalo katastrofalne posledice za uticaj Irana u Siriji, pa i za Vladu u Damasku koja bi se, bez iranske pomoći na zemlji, našla u vrlo nepovoljnoj poziciji.