Da li je sukob koji u Evropi tinja 40 godina pred rešenjem?

© AFP 2023 / birol Turski vojnici u severnom delu Nikoziji, glavnom gradu samoproglašene Turske Republike Severni Kipar - arhivska fotografija
Turski vojnici u severnom delu Nikoziji, glavnom gradu samoproglašene Turske Republike Severni Kipar  - arhivska fotografija - Sputnik Srbija
Pratite nas
Kiparski lideri se nadaju da će postići istorijski dogovor o ponovnom ujedinjenju kada se sastanu u Krans Montani u Švajcarskoj, kasnije ovog meseca, saopštio je izaslanik Ujedinjenih nacija Espen Bart Ejde.

Ejde kaže da se Ujedinjene nacije pripremaju za mogućnost da će samit, koji počinje 28. juna, trajati nedeljama.

Nakon sastanka sa grčkim liderom Kipra predsednikom Nikosom Anastasijadesom, izaslanik Ujedinjenih nacija je rekao da je ovo „istorijska prilika“, prenosi AP.

Samit je kulminacija dve godina pregovora između Anastasijadesa i lidera turske strane Kipra Mustafe Akinčija, a strane će se na njemu fokusirati na bezbednosnu strukturu nakon ponovnog ujedinjenja Kipra.

Ejde navodi da se sprema dokumentacija koja će sve probleme dokumentovati, među kojima je i prisustvo 35.000 turskih vojnika na ostrvu. Grci tu vojsku vide kao pretnju i žele da ona nestane, dok kiparski Turci nju vide kao jedini garant svoje bezbednosti i ne žele da je se liše.

Kipar je podeljen od 1974. godine, nakon državnog udara, koji je za cilj imao ujedinjenje sa Grčkom, i invazije Turske kao odgovor na državni udar.

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala