U zajedničkom saopštenju austrijskog kancelara i nemačkog ministra se navodi da su Evropa i SAD u bliskoj saradnji odgovarale na akcije Rusije u vezi sa sukobom u Ukrajini i da je zajedničko delovanje u opštem interesu.
„Međutim, mi ne možemo da se složimo sa pretnjama nelegalnim ekstrateritorijalnim sankcijama protiv evropskih kompanija koje su uključene u razvoj energetskog snabdevanja u Evropi“, izjavili su Gabrijel i Kern.
Političari su naglasili da se u nacrtu američkog zakona „opisuje o čemu se radi: o prodaji američkog tečnog prirodnog gasa i istiskivanju isporuka ruskog prirodnog gasa sa evropskog tržišta“. Svrha toga je da se „obezbedi posao industriji nafte i gasa u Sjedinjenim Američkim Državama“.
Gabrijel i Kern su uvereni da instrumenti sankcione politike ne bi trebalo da budu povezani sa ekonomskim interesima.
„Pretnje kaznama na američkom tržištu kompanijama iz Nemačke, Austrije i drugih evropskih zemalja, zato što učestvuju u gasnim projektima kao što je ’Severni tok 2‘ sa Rusijom ili ih finansiraju, unosi potpuno nov i vrlo negativan kvalitet u evropsko-američke odnose“, ističe se u saopštenju.
Austrijski kancelar i ministar spoljnih poslova Nemačke izrazili su „snažnu podršku naporima Stejt departmenta SAD usmerenih na promenu ovog nacrta zakona“.
Ranije je Senat SAD velikom većinom odobrio amandman na proširenje antiruskih sankcija. Taj amandman uključen je u zakon o sankcijama protiv Irana.