„Ništa drugo nisam ni očekivao, jer sudska procedura EU lišava pravo na zaštitu. Meni, na primer, nije bilo dozvoljeno da govorim na sudu, pa čak ni da prisustvujem procesu. Sankcije novinarima se mogu uporediti sa sankcijama slobodi govora. Sramota za EU. Tamo žele da pokriju uši, a drugima da odseku jezik. Moralno i intelektualno — slaba “, prokomentarisao je Kiseljov u vezi odluku suda.
Ranije je Evropski sud u Luksemburgu zatražio da na snazi ostanu ograničavajuće mere EU protiv Kiseljova u vezi sa situacijom u Ukrajini. Procedura suda omogućava da se uloži žalba na odluku višoj instanci, a upravo u Sudu pravde.
Odnosi Rusije i EU su se pogoršali zbog situacije u Donbasu, gde je Kijev u aprilu 2014. godine pokrenuo vojnu operaciju protiv samoproglašene LNR i DNR, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Zapadne zemlje nametnule su niz sankcija protiv Rusije, na koje je Moskva uzvratila odgovarajućim merama. Jedan od novinara kome su bile uvedene sankcije bio je i direktor MIA Rusija sevodnja Dmitrij Kiseljov.