Vlada bi novi predlog Zakona o rodnoj ravnopravnosti trebalo da usvoji tokom leta, najavila je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, ocenivši da će taj propis stvoriti uslove da mnogo više žena bude uključeno u poslovni, društveni i socijalni život.
Zeleno svetlo su već dali nevladin sektor, nezavisne institucije, sva ministarstva, čeka se samo da to učini Ministarstvo za rad i socijalna pitanja.
Sputnjik je ekskluzivno dobio uvid u predloženi dokument i objavljujemo koje to novine novi zakon donosi:
• Najmanje 40 odsto žena biće na funkcijama i činiti radna tela Vlade i Skupštine, i u upravljačkim i nadzornim telima političkih stranaka, kao i u institucijama nauke, obrazovanja, kulture, informisanja, sporta, međunarodnim telima (OEBS, Savet Evrope, regionalne institucije).
• Materija rodne ravnopravnosti biće uključena i u obrazovni sistem, koji će svojim programima promovisati rodnu ravnopravnost i razbijati stereotipe.
• Obaveze poslodavaca, ali i organa javne vlasti, jesu da rade na uspostavljanju rodnog balansa i da usklađuju svoje planove rada spram toga. Tako, na primer, ako u jednoj firmi radi dvesta muškaraca i sto žena, poslodavac treba da prilikom sledećeg zapošljavanja vodi računa da zaposli više žena.
• Biće zabranjeno, prilikom zapošljavanja, tražiti podatke o ličnom i porodičnom životu i planovima vezanim za porodični život.
• Odsustvo s posla zbog trudnoće ili roditeljstva ne sme da ugrozi nijedno od prava zaposlenih, koja će biti zaštićena. Odsustvovanje ne sme da utiče na mogućnosti stručnog usavršavanja, napredovanja, povratka na isto radno mesto.
• Uvode se i novčane kazne u iznosu od 800.000 do 2.000.000 dinara za organe javne vlasti, ali i poslodavce i pravna lica ukoliko ne poštuju odredbe zakona, odnosno ne vode rodnu evidenciju, ističu polni kriterijum pri zapošljavanju, napredovanju, premeštaju trudnice na lošije radno mesto.
• U okviru socijalne i zdravstvene zaštite, posebno će biti podržano i unapređeno reproduktivno zdravlje, zdravlje žena sa invaliditetom, žena na selu, samohranih roditelja, starijih osoba, žrtava nasilja.
• Rodno zasnovano nasilje i nasilje prema ženama su teme koje će se takođe obrađivati u školama, gde će se sa dečacima i devojčicama raditi na sprečavanju nasilja.
U Koordinacionom telu za rodnu ravnopravnost napominju da Zakon o rodnoj ravnopravnosti ne reguliše istopolne brakove i zajednice jer će to pitanje biti sveobuhvatno uređeno posebnim zakonom.