Makronova pres-služba nije dozvolila producentu video-agencije „Raptli" da prisustvuje sastanku francuskog predsednika i britanske premijerke Tereze Mej koji je održan u utorak. U saopštenju pres-službe navodi se da je za događaje dovoljno postojanje važeće francuske novinarske kartice i nije bilo dodatnih ograničenja za predstavnike medija.
Nakon što je „Raptlijev“ producent na ulazu pokazao francusku novinarsku karticu na kojoj je pisalo ime agencije, rekli su mu da on nije akreditovan i zamoljen je da ode.
„Prošli put smo pitali Makrona kako će graditi odnose sa stranim novinarima. Voala!“, rekla je Simonjanova za televiziju RT.
Na konferenciji za novinare nakon razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom Makron je izjavio da RT i Sputnjik nisu imali pristup njegovom izbornom štabu zbog činjenice da navodno „šire lažne informacije i klevetu“. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da se Kremlj ne slaže sa izjavama Makrona o Sputnjiku i RT.
Makronov štab optužio je Sputnjik i RT da su učestvovali u širenju informacija o postojanju njegovog ofšor računa na Bahamima. Sputnjik je nazvao ove optužbe lažnim, a glavna urednica Sputnjika i RT Margarita Simonjan istakla je da portparol Makrona nije mogao da navede nijedan primer da su ruski mediji „širili lažne vesti“.
Simonjanova je dodala da, prateći Makronovu logiku iz Rusije treba proterati da sve zapadne medije, jer su oni uvek protiv ruskog predsednika Vladimira Putina i uvek propagiraju rusku opoziciju, pokušavajući da se mešaju u izbore. Prema njenim rečima, ne postoje nikakvi dokazi o emitovanju lažnih informacija na RT i zato televizija namerava da se sudi sa onima koji govore suprotno, uključujući i Makronovo okruženje.
Ona je dodala da je stavljanje etikete „lažne vesti“ na bilo koje saopštenje sa kojim se ne slaže Makron, stvara opasan presedan koji ugrožava slobodu govora i novinarstva uopšte.
Svetska video-agencija „Raptli“ u okviru RT počela je sa radom 2013. godine.