„Hrvatska je bila žrtva velikosrpske agresije devedesetih godina, imala je okupirana područja i ugrožen teritorijalni integritet, ali i iskustvo mirne reintegracije i stoga u ovoj aktuelnoj situaciji u kojoj se Ukrajina nalazi, sa privremeno okupiranim područjima Donjecka i Luganska i ilegalnom aneksijom Krima, želi pomoći Ukrajini da mirno integriše svoje teritorije u ustavnopravni poredak“, naveo je Plenković.
Plenković je rekao da je u Ukrajini u poslednje tri godine poginulo 10.000 ljudi, a Hrvatska ne želi da pogine ijedan Ukrajinac više i „stoga u saradnji sa partnerima u međunarodnoj zajednici želimo da hrvatska iskustva pomognu u ostvarenju mirne reintegracije okupirane ukrajinske teritorije“.
Zato je, dodao je, osnovana radna grupa, koju sa hrvatske strane vodi državna sekretarka Zdravka Bušić, a sa ukrajinske pomoćnica ministra spoljnih poslova Olena Zerkal, sa ciljem da se Ukrajini ponudi katalog mera koje je Hrvatska sprovela u mirnoj reintegraciji svojih teritorija.
„Radi se o merama uspostavljanja poverenja, uspostavljanje mehanizama kontakata i saradnje ukrajinskih vlasti i vlasti na okupiranim područjima, merama razminiranja i socijalnih transfera“, objasnio je Plenković.
Kako su preneli hrvatski mediji, hrvatski premijer je naglasio da se radi o inicijativi koja je potpuno komplementarna aktivnostima međunarodne zajednice, odnosno Normandijskoj grupi i OEBS-u, i komplementarna sporazumu iz Minska.
Ukrajinski premijer je rekao da je zahvalan Plenkoviću, Vladi i hrvatskom narodu „za principijelnu podršku Ukrajini u trenutku kad je ona žrtva ruske agresije“ i za inicijativu da se stvori radna grupa za prenošenje hrvatskog iskustva mirne reintegracije.
Tanjug