Prema njegovim rečima, nove mere bi mogle da budu podnete na proceduralno glasanje o sankcijama protiv Irana, zakazano za sredu. Makonel nije rekao o kakvim je merama reč.
Nacrt zakona može da stupi na snagu u slučaju da ga usvoje oba doma Kongresa SAD i potpiše američki predsednik.
Ranije je list „Vašington post“ saopštio je da će američkih senatora iz obe partije pokušati da što pre potvrdi nove sankcione mere protiv Rusije.
Senatori žele da sankcije Rusiji uključe u drugi nacrt zakona koji nije u direktnoj vezi s njima – o sankcijama protiv Irana.
To se radi da bi bilo jednostavnije da se uvedu sankcije kojima se protivi Bela kuća.
Prethodna administacija Baraka Obame, koja je uvodila sankcije Rusiji, nije želela da sankcije poprime karakter zakona koji je odobrio Kongres. Formalna kodifikacija sankcija otežava administaciji da ih ukine ili proširi.
Senat sada razmatra nekoliko nacrta zakona o sankcijama protiv Rusije. Senatori Džon Mekejn i Ben Kardin predložili su nacrt zakona o sankcijama protiv odbrambenog, obaveštajnog i energetskog sektora ruske ekonomije.
Senator Lindzi Grejem je na čelu grupe kolega predložio da se zakonom zabrani predsedniku SAD da ukine sankcije Rusiji, dok su senatori Majk Krepo i Šerod Braun predložili formalnu kodifikaciju postojećih sankcija protiv Rusije kako bi se otežalo njihovo ukidanje.
Lider republikanaca Mič Makonel i lider demokrata Čak Šumer razmatraju mogućnost delimičnog uključivanja ovih inicijativa u nacrt zakona o Iranu, precizira „Vašington post“.