Dan posle posete Beogradu, gde je poručio da treba nešto menjati u radu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope i da je nedopustivo oduzimati pravo glasa jednoj zemlji, predsednik Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin saopštio je da Moskva smanjuje finansiranje rada te organizacije za trećinu.
Prema njegovim rečima, blokirana suma za iduću godinu je oko 11 miliona evra. Istovremeno, bez obzira što ne učestvuje u radu PSSE, Rusija, koja daje najviše sredstava u budžet tog tela, nastavlja da plaća doprinose jer se oni nalaze u paketu sa ostalim plaćanjima u Savet Evrope.
Aleksandra Đurović, šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope, koja je prisustvovala svim sastancima na kojima je sa srpskim zvaničnicima bio Vjačeslav Volodin, za Sputnjik kaže da je predsednik Državne dume izneo stav ruske delegacije koji je Srbiji odavno poznat.
„Oni ne žele da učestvuju u radu ukoliko im je uskraćeno bilo kakvo pravo, a pravo glasa jeste jedno od elementarnih prava. Podsetiću, kada je to pitanje bilo na dnevnom redu PSSE, srpska delegacija je jednoglasno glasala protiv. Kako tada, tako i danas — u našem stavu ništa se nije promenilo, niti će se promeniti. Mi smo kroz učešće u diskusiji maksimalno pokušavali da ukažemo da je nedopustivo da se izabranim predstavnicima građana jedne zemlje-članice uskraćuju takva prava, ali smo smo, nažalost, bili u manjini. Ukoliko to pitanje bude ponovo pokrenuto, svakako ćemo da damo maksimalni doprinos kako bismo pomogli da se ruska delegacija vrati u rad Saveta Evrope, pod punim pravima kao i svaka druga država“, objašnjava Đurovićeva za Sputnjik.
Kako kaže, odavno je očekivala odluku Moskve da smanji finansiranje PSSE, jer Rusija već dve godine ne učestvuje u radu tog tela.
„Sasvim je logično da smanje finansiranje kada nemaju pravo da učestvuju u jednom delu Saveta Evrope. Mislim da je SE u poslednje vreme više puta isticao probleme u finansiranju različitih aktivnosti, tako da verujem da može da dođe do nekog preispitivanja odluke kad je reč o Rusiji, jer ne treba zaboraviti da je finansijski momenat svakako važan“, napominje Đurovićeva.
Prema rečima Vladimira Džabarova, člana Saveta federacije Rusije, neučešće u PSSE, a plaćanje doprinosa je isto kao kad je neko primoran da plaća TV pretplatu, a nema televizor u kući. Kako kaže, odluka Rusije da smanji finansiranje može dovesti do određenih promena u strukturi Saveta Evrope.
„Nije u redu da plaćamo članstvo za rad u organizaciji u kojoj faktički nemamo pravo glasa i mislim da je ova odluka pravilno donesena. Ako se PS ipak ’osvesti‘ i sasluša ruske zahteve i argumente, pa odluči da ukine sankcije protiv Rusije koje su na snazi u poslednje tri godine, onda će možda i u Moskvi doći do revidiranja stavova. Odnosno, mi ćemo možda ponovo početi da plaćamo svoje članstvo“, kaže Džabarov.
On veruje da će ipak biti pronađen kompromis i da Moskva neće ići na varijantu napuštanja PSSE.
„Ovo je samo korak kako bismo pokazali da ćemo uraditi ono što smo obećali. To je poruka, ali pitanje Evropljanima — ako i dalje budu ignorisali ruske stavove i još nas budu grdili za naš novac, ili na naš račun i to u jednoj vrlo nekonstruktivnoj atmosferi, zašto bi Rusija učestvovala u radu jedne takve organizacije i još plaćala za to! Ponavljam, ne mislim da će Rusija obustaviti svoje članstvo u Savetu Evrope, već samo u okviru Parlamentarne skupštine“, kategoričan je Džabarov.
Ni za generalnog direktora Centra političkih informacija Alekseja Muhina odluka Moskve nije iznenađujuća.
„Savet Evrope i druge evropske institucije u poslednje vreme otvoreno pokazuju neprijateljski stav prema Rusiji. Ali, sa druge strane, Rusija je već navikla jer je nizu evropskih organizacija rad ruskih predstavnika bio blokiran. Već odavno se otvara pitanje o prestanku uplata ruskog članstva i ovo je zapravo početak realizacije ruske odluke, imajući u vida da evropske institucije nisu našle za shodno da promene svoju praksu i prestanu da blokiraju rad ruskih predstavnika u okviru evropskih organizacija“, kaže Muhin.
On očekuje da će smanjenje doprinosa Rusije za rad PSSE naterati evroparlamentarce da stave prst na čelo.
„Mere ovog tipa sa ruske strane su se pokazale kao prilično delotvorne, jer Rusija prilično mnogo plaća za svoje članstvo, ona je jedan od većih platiša i finansijera ovih organizacija. Mislim da će Evropljani nakon ruskog poteza biti u prilici da razmisle šta im je činiti i da će se verovatno odnos prema ruskim partnerima promeniti“, zaključuje Muhin za Sputnjik.
U Savetu Evrope kažu da zasad nije stiglo zvanično obaveštenje o toj odluci Moskve, a portparol Saveta Danijel Holtgen rekao je da su za odluku Rusije saznali iz medija.