Bahrein, Saudijska Arabija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati su 5. juna objavili saopštenja o prekidu diplomatskih odnosa sa Katarom, proterivanju katarskih diplomata i običnih građana i suspendovanju saobraćajnih veza sa tom zemljom. Njih su sledile i druge države — Libija, Jemen i Maldivi. Kao razlozi za tu odluku navedeni su destabilizovanje bezbednosti i stabilnosti i akcije usmerene na podršku terorizmu, uključujući i terorističke grupe u Jemenu, kao što su Al Kaida i DAEŠ.
„Nećemo pokretati mere za eskaliranje prema našim bratskim narodima. Ovo mora da se reši za pregovaračkim stolom na transparentan i iskren način“, rekao je Tani u intervjuu za katarsku „Al Džaziru“.
U intervjuu je Tani istakao da je katarski emir primio poziv od emira Kuvajta, koji ga je zamolio da „odloži“ obraćanje naciji u vezi sa diplomatskom krizom.
„Plan je bio da se održi govor da bi se raspravljalo o najnovijim dešavanjima, ali je njegovo visočanstvo kontaktiralo emira Kuvajta i on je pristao da odloži taj govor kako bi emiru Kuvajta dao vremena da učini korake da kontroliše ovu krizu“, rekao je katarski ministar spoljnih poslova.
Tani je dodao da Doha „veoma poštuje“ odluku emira Tamima bin Hamada Tanija da odloži svoj govor.
„Katar na ovu eskalaciju nije odgovorio eskalacijom. Pokušavamo da se mudro ponašamo u vezi sa tim. Nismo im odgovorili na istom nivou“, naglasio je on, misleći na Saudijsku Arabiju, Bahrein, Ujedinjene Arapske Emirate, Egipat i druge narode koji su prekinuli diplomatske odnose sa Katarom.
Ministarstvo spoljnih poslova Katara je u ponedeljak odbacilo optužbe da se Doha mešala u unutrašnje stvari drugih zemalja i izrazilo žaljenje zbog odluke zalivskih država da prekinu diplomatske veze sa njim.
Pratite nas na Tviteru i prvi saznajte ono što drugi prećutkuju.