Naime, samoubilačke operacije duboko su utisnute u svest Arapa, nakon što su 1983. godine šiitski gerilci iz Libana u kamikaze napadu ubili 241 američkog vojnika i 58 francuskih padobranaca u sinhronizovanoj operaciji u Bejrutu. Takva taktika i kult mučeništva, koji je karakterističan za šiitski ogranak islama, danas su razrađeni u više verzija, iako islam zabranjuje samoubistvo, jer ono vodi u pakao i u prokletstvo. Istina, islamski teoretičari i danas vode debatu da li namerna pogibija u akciji predstavlja samoubistvo, ili mučeništvo. Ekstremisti smatraju da je to legitimno sredstvo džihada, ili sveta borba.
Praksa angažovanja islamskih fanatika-kamikaza postala je toliko prisutna da su neki imami bili prinuđeni da razrade „Upustvo za šehide“ u dva toma, na oko 2.000 stranica, u kojem precizno i do detalja biranim rečima propisuju način izvođenja samoubilačkih akcija na nevernike. Posebnu pažnju poklonili su objašnjenju da je u slučaju napada na nevernike islamistima dozvoljeno da sebe dignu u vazduh, ali da im je zabranjeno da izvrše samoubistvo da bi na taj način izbegli da padnu u ruke neprijatelju.
Danas smo svedoci diversifikacije metoda i tehnika terorističkih operacija. Od grupe koja je otela putničke avione do pojedinaca sa ruksakom i bombom u njemu, od prave sinhronizovane terorističke akcije, istovremenih udara na više lokacija, do smrtonosnih upadanja kamiona u gustu masu ljudi, od upotrebe plastičnih eksploziva i pešadijskog automatskog oružja, do mačeta i noževa.
Boriti se danas protiv modernog terorizma ne znači koristiti samo sve moguće sisteme elektronskog prisluškivanja, praćenja i osmatranja. To nije dovoljno, jer i teroristi znaju da su pod paskom. Društvene mreže jesu novi oblik komunikacije koje teroristi dobro koriste, ali da bi se njihove akcije sprečile potrebni su agenti u terorističkim redovima koji bi na vreme signalizirali šta se sprema. Niti jedna elektronika ne može da zameni agenta na terenu. To Zapad još nije uspeo da ostvari, barem ne u meri da se teroristički udari potpuno zaustave, iako su neke akcije terorista sprečene na vreme.
No, da bi se terorizam eliminisao kao fenomen 20. i 21. veka potrebno je pozabaviti se korenima terorizma. Šta ga produkuje, kakva ga to svetska politika regeneriše? A time se još niko nije ozbiljnije pozabavio.
O svemu tome se razgovara u emisiji „Na nišanu Miroslava Lazanskog“, u ponedeljak od 17 sati na Radio Sputnjiku i Radio Novostima, na frekvenciji 104,7 megaherca.
Gosti u studiju su dr Emil Vlajki, bivši potpredsednik Republike Srpske, profesor na Nezavisnom univerzitetu političkih i društvenih nauka u Banjaluci, i književnik, geopolitičar Milomir Stepić.
Emisiju možete pratiti uživo na našoj fejsbuk stranici.
Radio Sputnjik — radio koji se gleda!