Komi je predvodio istragu o mogućem mešanju Rusije u predsedničke izbore u SAD 2016. godine, kada ga je Tramp prošlog meseca otpustio.
Zvaničnici Bele kuće su u petak rekli da ne znaju da li će Tramp blokirati Komijevo svedočenje pred senatskim Odborom za obaveštajne poslove, prenosi Rojters.
Ta saslušanja bi mogla da izazovu još problema Trampu kada su u pitanju navodi o ruskom mešanju u predsedničke izbore u SAD prošle godine.
Na pitanje da li će se Tramp pozvati na „izvršnu privilegiju“ kako bi sprečio Komijevo svedočenje, portparol Bele kuće Šon Spajser rekao je da će „očigledno, to biti razmotreno“, preneo je „Ju-Es-Ej tudej“.
„Kako sam razumeo, datum saslušanja nije još određen. Nisam još razgovarao sa savetom. Ne znam kako će odgovoriti“, rekao je Spajser novinarima.
Viša savetnica Bele kuće Kelijen Konvej izjavila je u petak da će Tramp odlučiti da li da iskoristi svoje predsedničke moći i blokira Komijevo svedočenje iduće nedelje.
U intervjuu za Ej-Bi-Si njuz, Konvejova je nagovestila da bi Tramp mogao da dozvoli Komiju da svedoči, rekavši da će gledati ostatak sveta dok on bude na tim saslušanjima.
Na pitanje da li će Tramp blokirati njegovo svedočenje, Konvejova je rekla da ta odluka pada na samog predsednika.
Pravni stručnjaci kažu da bi Tramp mogao da se pozove na doktrinu poznatu kao „izvršna privilegija“ da zaustavi Komija da svedoči, ali takav potez bi verovatno navukao još više kritike, a slučaj bi mogao da završi na sudu, navodi Rojters.
Doktrina „izvršne privilegije“ nema svoje uporište u Ustavu, ali su se na nju pozivali predsednici SAD još od vremena Džordža Vašingtona, kako njihovi privatni razgovori i prepiska ne bi došli do Kongresa. Smisao te doktrine je da se očekuje da predsednik SAD, kao izvršna vlast, od svojih pomoćnika dobija iskrene savete, bez brige da će oni biti otkriveni zakonodavnoj vlasti — Kongresu.
Tanjug