Autor članka smatra da će Makron, uprkos svojoj mladosti, verovatno biti ozbiljan protivnik Putina, pošto je već dobio podršku zapadnih partnera i pokazao da namerava da čvrsto brani stavove koji se ne poklapaju sa viđenjem Kremlja.
Tokom planiranog sastanka novog predsednika Francuske Emanuela Makrona i ruskog lidera Vladimira Putina u Versaju „atmosfera će biti veličanstvena, ali raspoloženje sumorno“, piše autor članka Majkl Šeridan.
Novinar naglašava da oba predsednika pamte da se Putin nadao pobedi jednog od svojih „prijatelja“ — lidera desničarskog Nacionalnog fronta Marin le Pen ili konzervativca Fransoa Fijona. Međutim, ipak je pobedio 39-godišnji Makron i on će, sudeći po svemu, za 64-godišnjeg ruskog kolegu biti „energičan protivnik“, smatra Šeridan. Makron je upravo prisustvovao samitu „Velike sedmorke“ i NATO-a i uspeo da pridobije podršku svojih evropskih saveznika da bi se sada „odupro Putinu po pitanju Sirije, Ukrajine i sajber-napada“.
Predsednici će u Parizu zajedno pogledati izložbu posvećenu 300. godišnjici uspostavljanja diplomatskih odnosa Rusije i Francuske, koji su počeli sa posetom Petra Velikog, ističe autor. Međutim, teško da će Putin, uprkos „majstorskom vladanju borilačkim veštinama“ na sastanku sa Makronom ponoviti postupak ruskog cara koji se pre 300 godina upoznao sa francuskim kraljem Lujem XV, koji je u to vreme imao samo sedam godina, ironičan je novinar „Tajmsa“.
Ruski izvori svedoče da je car, na iznenađenje prisutnih, podigao Luja na ruke i glasno uzviknuo: „Svim srcem se nadam da će Vaše Veličanstvo porasti veliko i jednog dana dobro vladati!“
Ruska štampa Makrona naziva kandidatom-atlantistom, koji se ne bavi pitanjem uspostavljanja odnosa sa Rusijom kao prioritetom, mada se njegova „zabrinutost“ zbog Kremlja povećala zbog „klevetničke kampanje“ koja se protiv njega povela na društvenim mrežama, kao i zbog sajber-napada na resurse njegovog političkog pokreta za koji su optuženi „ruski hakeri povezani sa obaveštajnom agencijom te zemlje“, ističe Šeridan.
Osim toga, predsednici imaju različita mišljenja oko Sirije koja je nekada bila francuska kolonija: Parizu se ne sviđa što Rusija podržava predsednika Bašara el Asada, piše on. Prema podacima francuske strane, Makron će Putinu reći da je Francuska odlučna da nastavi vojne operacije protiv DAEŠ-a, ali ne podržava bilo kakvu umešanost Asada u rešenje sirijskog sukoba, navodi se u članku.
Ruski „propagandisti“ koji su prošle godine „toplo pozdravili“ „bregzit“ i izbor Donalda Trampa za predsednika SAD, kao „dokaz nezadovoljstva naroda liberalizmom zapadnog modela“, u poslednje vreme počeli su da pozivaju Makrona da zadobije veću samostalnost za Francusku, nastavlja autor.
Istovremeno, ovi pozivi se očigledno neće čuti — Makron je već pokazao privrženost Berlinu, jer se odmah posle izbora sastao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a osim toga, prema rečima izvora „Tajmsa“ u Ministarstvu spoljnih poslova Francuske, slaže se sa Berlinom po pitanju da „aneksija“ Krima od strane Rusije i njene ukrajinske „avanture“ podriva čitav sistem evropske bezbednosti koji je ustanovljen nakon 1991. godine.
„Rusija za EU ima dva plana“, citira kolumnista „Tajmsa“ eksperta za Rusiju sa Univerziteta u Renu i autora knjige „Mreže Kremlja u Francuskoj“ Sesila Vesjea. „Plan A je da je natera da se povinuje volji Rusije, a plan B — da je slomi. I upravo to je razlog zašto Moskva podržava desničare“. „Međutim, Makron za sada nema nameru da ustupa“, smatra Šeridan.
„Mislim da će nam samo snaga i jedinstvo Evropljana omogućiti da održimo prekopotreban otvoreni dijalog sa Rusijom“, izjavio je ranije francuski predsednik.