Saopštenje generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga da će se taj savez pridružiti vojnoj kampanji protiv DAEŠ-a neće imati nikakav uticaj na borbu.
U četvrtak je Stoltenberg na brifingu izjavio da će Pakt pružiti podršku kao što su punjenje goriva u vazduhu i razmena obaveštajnih podataka, ali da nema nameru da rasporedi kopnene snage.
„Ne mislim da će nova obaveza NATO-a napraviti značajnu razliku u borbi protiv DAEŠ-a“, smatra profesor emeritus međunarodnog prava na Univerzitetu u Ohaju Džon Kigli.
Kigli ističe da iako je Stoltenberg nagovestio da je spreman da poboljšava odnose između NATO-a i Rusije, on je takođe odbacio bilo kakvu realnu i taktički efikasnu saradnju sa tom zemljom u borbi protiv DAEŠ-a.
„Suština njegove izjave je da će NATO funkcionisati odvojeno od Rusije“, kaže američki profesor.
Profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Pitsburgu Majkl Brener rekao je za Sputnjik da je Stoltenbergovo obećanje lišeno bilo kakvog efikasnog sadržaja i da neće imati nikakav značajan doprinos kampanji protiv DAEŠ-a.
„U čemu je značaj tog koraka i koji je njen mogući uticaj? Apsolutna nula“, ističe Brener.
Brener odbacuje Stoltenbergovo obećanje o razmenama obaveštajnih podataka i ranom vazdušnom upozoravanju kao prazno poziranje.
„Ovo je čisto pozorište. Sve članice NATO-a su se obavezale na punu saradnju pre više od tri godine. Dakle, apsolutno ništa novo se neće dogoditi“, istakao je on.
Stoltenbergov komentar došao je odmah nakon što je predsednik SAD Donald Tramp javno kritikovao evropske članice NATO-a zbog odbijanja da ispune svoje finansijske i vojne obaveze. Njegova retorika o pridruživanju borbi protiv DAEŠ-a stoga nema nikakvu suštinu niti kredibilitet, tvrdi Brener.
„Obećanje podrške predstavlja ’potez kao mimika akcije‘“, navodi Brener.
On kritikuje vlade članica NATO-a što ostaju neme i odbijaju da preispitaju i razgovaraju o tome kako su njihova dejstva, kao što su rušenje libijske vlasti i raspirivanje pobune i građanskog rata u Siriji, povećala podršku terorističkim grupama.
„NATO nije uspeo da razgovara o onome što je zaista bitno: kako su njihove poražavajuće akcije na Bliskom istoku podstakle terorističke napade. Zašto takva diskusija nije postojala ni tada ni sada?“, pita se Brener.
Stoltenberg je takođe jasno istakao da Alijansa neće obezbediti dodatne kopnene trupe niti borbene avione za obezbeđivanje taktičke podrške u stvarnoj borbi.