Podsetimo da je nemačka kancelarka Angela Merkel tokom susreta sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom na marginama samita NATO-a još jednom podvukla da poslanici Bundestaga imaju neotuđivo pravo da posete vojnike Bundesvera koji se nalaze u bazi Indžirlik. Ranije je Merkelova istakla da će u slučaju ponovnog otkazivanja posete, nemački vojnici možda napustiti bazu.
„Ubeđen sam da Turska zbog tih izjava neće odustati od svojih stavova. Eventualni odlazak nemačkih vojnika iz baze Indžirlik i njihovo premeštanje u Jordan neće uticati na Tursku. Mislim da bi bazu Indžirlik trebalo u potpunosti zatvoriti. Odlazak vojnika NATO-a bi išao na ruku Turskoj i ojačao bi bezbednost u regionu“, kategoričan je Gurbuz.
Sagovornik Sputnjika dodaje da nemački vojnici praktično ne učestvuju u borbi protiv DAEŠ-a, kao i da se njihovo prisustvo ne oseća. Sa druge strane, Alijansa aktivno naoružava odrede Kurda i druge antiturske grupe, što je, smatra Gurbuz, nedopustivo.
„Izjave Angele Merkel su licemerne. Nemačka posredno radi protiv interesa Turske“, ističe turski vojni ekspert.
On naglašava da Nemačka i druge države NATO-a u vode neprijateljsku politiku prema Turskoj, jer sa jedne strane podržavaju vojne grupe, poput kurdskih odreda, koje se bore protiv Turske, a sa druge strane posredno obustavljaju isporuke oružja Turskoj. Zato, smatra Gurbuz, Ankara nikako ne bi smela da odstupi od svojih pozicija:
„Kao što je poznato, Turska kao članica NATO-a obavezna je da koristi samo ono oružje koje odgovara standardima Alijanse i kupovina, odnosno nabavka takvog oružja je moguća samo u okvirima bloka. Mi kupujemo oružje, ali kada se radi o dopunskim nabavkama municije ili nekih drugih rezervnih delova, onda uvek ’slučajno‘ dođe do nekakvih kašnjenja ili drugih otežavajućih okolnosti. Situacija u kojoj se danas nalazi Turska, ne razlikuje se od Kiparske krize 1974. godine“, ističe Gurbuz.
Ako su članice NATO-a zaista zainteresovane da ojačaju stabilnost i mir u regionu, onda bi pre svega trebalo da prestanu sa podrškom koju pružaju teroristima, kaže sagovornik Sputnjika. Gurbuz dodaje da je u Siriji trenutno aktivno mnogo terorističkih grupa, poput nekih kurdskih odreda, a da mnogima od njih logističku podršku pružaju države-članice Alijanse.