Posle četiri godine ulaganja i rada crkva će biti osveštana u subotu, 27. maja ove godine. Sputnjik je imao ekskluzivan pristup još neosveštanoj crkvi.
Arhitekta crkve Nikola Relja podigao je ovo impozantno zdanje na uzvišenju sa kojeg se prostire pogled na prelep šumadijski krajolik. U samom hramu dominira mozaik kao umetnička forma, a on je delo profesora Miroslava Lazovića. Proces stvaranja mozaičkih ikona trajao je više od tri godine, a površina oslikanog prostora je oko 400 kvadratnih metara.
Mozaik je vrlo živopisan, u skladu sa kanonskim pravilima i rasporedom koji je odredio vladika. Mozaik kao monumentalna tehnika i slikarska disciplina došao je do izražaja sa svim svojim atributima.
Na insistiranje predsednika Nikolića i njegove supruge, na svodu je urađena kompozicija posvećena stradalim kragujevačkim đacima iz Drugog svetskog rata, a pored nje dominiraju i likovi Sanje Milenković iz Varvarina, i Milice Rakić iz Batajnice, koje su bile žrtve NATO agresije 1999. godine, ali i Vukašina iz Klepaca, koji je žrtva ustaškog zločina u Jasenovcu.
Zidove građevine upotpunjuju brojni vitraži, izrađeni u klasičnom stilu, oivičeni olovnim lajsnama. Za njihovu izradu korišćeno je bojeno zapečeno italijansko staklo kombinovano sa prirodnim kamenom.
Kako nam je autor mozaika objasnio, najzahtevnije za rad su bile lučne površine zbog montiranja i utiskivanja samog mozaika. Jedna od takvih površina je kupola koju krasi lik Isusa Hrista, ali i Bogorodica u oltarskoj apsidi i silazak Svetog Duha koji se takođe nalazi u sfernoj površini.
Tokom posete crkvi, Sputnjik je saznao da se i predsednikova supruga Dragica Nikolić angažovala i bila supervizor u procesu stvaranja mozaika, kao i da će njen rad biti ikona Svetog Dimitrija, koja će se uskoro naći u ovom hramu.
Ono što nam je definitivno privuklo najviše pažnje bile su dve raskošne, dekorativne ikone, jedna iz Hilandara, druga, poklon patrijarha moskovskog Kirila.
Pored njih će u hramu biti izložene mnoge druge crkvene znamenitosti koje je predsednik Nikolić dobijao na poklon tokom svojih diplomatskih poseta. Jedna od donacija je takođe i poludragi kamen, oniks, iz Arizone, koji krasi oltar hrama.
Polijele, lusteri i vrata delo su vajara prof. Miroljuba Stamenkovića, dok je časnu trpezu, žrtvenik, stoliće, postolja za ikone, vladičanski tron i svećnjake kreirala dizajnerka magistar Slavica Kezunović.
Svečanom činu osveštenja ove crkve, koja će, kako je odlučeno biti, ženski manastir, uz brojne eminentne zvanice iz političkog, kulturnog i javnog života, prisustvovaće i patrijarh srpski Irinej, koji će crkvu predati na službu narodu Bajčetine i Srbiji uopšte.
Više fotografija crkve pogledajte u galeriji ispod.