Takozvane „lajt“ cigarete razlikuju se od običnih po tome što je u njihovom filteru napravljen niz rupica koje doprinose, kako tvrde proizvođači, prečišćavanju dima od katrana, nikotina i drugih kancerogenih materija pre ulaska u pluća. Kroz te otvore, prema ideji proizvođača, u duvanski dim ulazi svež vazduh koji ga „razvodnjava“ i čini manje opasnim.
„Duvanske kompanije su ponovo prevarile lekare i pušače, nateravši ih da pomisle da su takve cigarete sigurnije po zdravlje. Rezultati koje smo dobili pokazuju da postoji veoma jasna veza između tih ventilacionih otvora i epidemije adenokarcinoma u poslednje dve decenije“, izjavio je Piter Šilds sa Univerziteta Kolumbus u Ohaju.
Šilds i njegove kolege analizirali su podatke prikupljene od javne zdravstvene službe SAD i drugih grupa naučnika od sredine 1960-ih godina, kada su se takve cigarete pojavile na tržištu. Osim toga, uspeli su da dobiju pristup internoj statistici i istraživanjima duvanskih kompanija, što je proširilo naučnu bazu podataka na više od tri hiljade publikacija i dokumenata.
Njihova analiza je otkrila zanimljiv trend. Učestalost razvoja gotovo svih bolesti povezanih sa pušenjem postepeno se smanjivala zbog smanjenja količine katrana i drugih štetnih materija u dimu. Međutim, to se ne odnosi na verovatnoću za razvoj adenokarcinoma. Šildsov tim došao je do zaključka da su glavni razlog za to „lajt“ cigarete.
„Filter menja način na koji duvan gori, obogaćujući duvanski dim kancerogenim supstancama, a pušači puše duže i češće, što dimu omogućava da prodre u najdublje delove pluća gde se obično formira adenokarcinom“, ističe naučnik.
Šilds smatra da sve ovo govori o potrebi za što skorijom i potpunom zabranom takvih filtera i informisanjem pušača na opasnost od pušenja „lajt“ cigareta o kojoj nisu ni svesni.