Stefanović je danas u Moskvi razgovarao sa generalnim sekretarom Saveta bezbednosti Ruske Federacije Nikolajem Patruševom o bezbednosnim aspektima saradnje, ali i o onom što može da ugrozi bezbednost Srbije i Ruske Federacije, kao i o tome kako dve zemlje mogu jedna drugoj da pomognu.
„Već smo započeli opsežnu policijsku saradnju u prethodnom periodu i imamo i dobru saradnju i sa Federalnom službom obezbeđenja i sa drugim bezbednosnim službama Rusije. Razgovarali smo i o tome kako da zaštitimo građane obeju zemalja od onih opasnosti koje se kriju, recimo, na internetu — što će biti tema bezbednosne konferencije koja se ove godine održava u Rusiji“, rekao je Stefanović za Sputnjik.
Naglasivši da je sa Patruševom razgovarao o daljoj saradnji sa Savetom bezbednosti Rusije, Stefanović je najavio da će sutra biti potpisan sporazum o saradnji jedinice za obezbeđenje i Federalne službe za zaštitu Rusije.
„To je sporazum koji služi za zajedničku saradnju, treninge, razmenu eksperata u ovoj oblasti. Jedna grupa naših ljudi već je u jednoj fazi dolazila u Rusiju, a u narednoj fazi, doći će jedna grupa naših eksperata i pripadnika ove jedinice na dopunsku obuku“, objasnio je Stefanović.
On je dodao da će imati i niz sastanaka sa drugim službama bezbednosti, koje će pružiti dodatnu pomoć i u ekspertima i u obuci, ali će razgovarati i o ostalim vidovima saradnje sa našom zemljom.
Jedna od tema razgovora sa Patruševom, prema Stefanovićevim rečima, bila je i aktivnija saradnja u suprotstavljanju terorizmu, pošto je, kako je rekao, to nešto što svakako nijedna država ne može sama da reši, ma koliko bila velika ili mala.
„To je ono gde Srbiji treba pomoć velikih sila, gde nam treba više informacija, gde nam treba saradnja onih koji mogu da nam pruže podatke o tome gde se teroristi kreću, kakve planove imaju i šta je ono što mi možemo da preduzmemo da bi čak i svaku eventualiju mogli da predupredimo i da zaštitimo građane Srbije“, kazao je Stefanović.
On je dodao da je sa Patruševom razgovarao i o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, a dve države, kako je istakao, mogu da sarađuju i u oblastima Nacionalne garde Ruske Federacije i naše žandarmerije.
„To su oblasti koje garantuju obezbeđivanje mira i stabilnosti za svaku zemlju“, kaže Stefanović.
Prema njegovim rečima, jedna od tema je bilo i pitanje ugrožavanja bezbednosti naših građana, pre svega na KiM, i položaj srpskog naroda na Kosmetu.
„Dobili smo podršku RF u našim nastojanjima da obezbedimo mir, stabilnost, da se realizuju sporazumi vezani za ZSO, ali naravno i očuvanju bezbednosti srpskog naroda, pre svega u onim delovima KiM gde oni sada žive i gde nemaju potpunu bezbednost. To je svakako nešto o čemu Republika Srbija i RF imaju jedinstven stav i gde ćemo imati podršku Rusije i u budućnosti“, ocenio je Stefanović.
On je podsetio da Rusija godinama pruža Srbiji podršku u međunarodnim institucijama, pred UN i u zaštiti srpskog naroda na različite načine.
„Ono što jeste naš cilj je da srpski narod na KiM dobije ono što je u Briselu potpisano i od strane naših predstavnika, ali i od strane predstavnika kosovskih Albanaca. Bez obzira na pokušaje da se iz tog sporazuma izvrda, želimo da se ono što je potpisano pred Evropom ispuni, kako bi Srbi dobili Zajednicu srpskih opština, koja garantuje više bezbednosti, više institucionalne saradnje i ono što povezuje ZSO sa Republikom Srbijom“, istakao je Stefanović.
Ministar je, govoreći o samitu, rekao da će on na skupu imati izlaganje na temu informatičke bezbednosti.
„I Srbija je primetila da kriminalci sve češće sarađuju koristeći savremene informacione tehnologije, razmatraćemo šta su mere kojima možemo da se suprotstavimo, da sprečimo takvu vrstu ugrožavanja, ali i kako da se zajednički suprotstavimo izazovima terorizma koji ne beži ni iz sajber-prostora“, naveo je Stefanović u izjavi za Sputnjik.