Očekuje se da će u Moskvi biti potpisani sporazumi o saradnji, a zatim će srpska delegacija učestvovati i na Osmom međunarodnom samitu u Tveru.
Teme foruma biće borba protiv međunarodnog terorizma, problemi međunarodne informacione bezbednosti, saradnja u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, obojene revolucije, vojno-politička situacija u Azijsko-pacifičkom regionu i mnoge druge.
Patrušev je ranije rekao da Rusija nije pozvala predstavnike Ukrajine i Gruzije na samit visokih bezbednosnih zvaničnika, dok su SAD i niz drugih zapadnih zemalja same odustale od učešća, iako su bile pozvane.
„Što se tiče naših ukrajinskih partnera, njih nismo pozvali, kao ni partnere iz Gruzije“, rekao je Patrušev, objasnivši da Moskva nema kontakte i poslovne odnose sa predstavnicima Saveta bezbednosti tih zemalja.
„Ako se situacija promeni, ako budemo imali dijalog, tada ih možemo pozivati“, dodao je on.
Predstavnicima SAD poziv je poslat, ali oni, kao i prethodnih nekoliko godina, „ne samo da nisu učestvovali, nego su i mnogim zemljama savetovali da to ne čine“.
„Mislim da SAD neće učestvovati ni ovoga puta, kao i nekoliko drugih zapadnih zemalja koje su se učtivo izvinile, pravdajući nedolazak nekim subjektivnim okolnostima“, rekao je on.
Patrušev je takođe rekao da su specijalne službe mnogih zemalja spremne na saradnju sa Rusijom u borbi protiv terorizma, ali zbog stavova lokalnih političara ne objavljuju te kontakte.
Političari zahtevaju da se komunikacija sa Rusijom ograniči, a zvaničnici specijalnih službi su im u izvesnoj meri podređeni.
„Međutim, u suštini oni dolaze ovde u bilateralnom formatu, kontinuirano komuniciraju, interesuju se, proučavaju iskustvo“, rekao je Patrušev.
On je rekao i da su predstavnici specijalnih službi niza evropskih zemalja izrazili spremnost da dođu u Rusiju na međunarodni susret šefova Saveta bezbednosti, bez obzira na stavove Evropske unije.
Na ovogodišnjem samitu učestvovaće sekretari Saveta bezbednosti, pomoćnici predsednika, ministri, šefovi obaveštajnih službi i predstavnici bezbednosnih struktura iz 85-90 zemalja, što je rekordan broj učesnika.