„Njujork tajms“ piše da je između 18 i 20 doušnika CIA ubijeno ili zatvoreno u Kini. Jedan od njih ubijen je naočigled svojih kolega u dvorištu jedne od vladinih zgrada, navodi list.
Prema informacijama bivših činovnika, SAD su vrbovale doušnike u „samoj dubini birokratije“ Pekinga.
Neki od njih su bili državljani Kine, koji su se, kako je smatrala CIA, razočarali u kinesku vladu. Ipak, početkom 2011. godine priliv obaveštajnih informacija iz Kine je počeo da se smanjuje.
CIA i FBI su pokrenule zajedničku istragu o ovom pitanju. Jedan od izvora „Njujork tajmsa“ je saopštio da je ona vođena pod šifrovanim nazivom „Medojed“ iz tajne kancelarije u Severnoj Virdžiniji.
Pojedini istražitelji su bili uvereni da su kineske vlasti uspele da otkriju šifru uz pomoć koje je CIA komunicirala sa svojim izvorima. Drugi su smatrali da postoji „krtica“ u samoj obaveštajnoj upravi.
Krug osumnjičenih, navodi list, suzio se na jednog čoveka — bivšeg saradnika odeljenja CIA koji je kontrolisao delatnost u Kini. Ipak, dovoljan broj dokaza za njegovo hapšenje nije prikupljen. Prema rečima izvora, on sada boravi u drugoj azijskoj zemlji.
Agencije CIA i FBI nisu komentarisale navode „Njujork tajmsa“.