Već deset godina Matematička gimnazija razmenjuje đake sa jednako uspešnom školom „1329“ iz Moskve. Srpski đaci borave kod svojih vršnjaka već tradicionalno krajem maja, imaju priliku da vide kako uče njihovi drugari na drugom kraju Evrope, ali i da se s njima druže. Iako poseta nema takmičarski karakter, moskovska škola „1329“ ipak je organizovala zanimljivo interno odmeravanje snaga.
Pobedila je beogradska učenica Milica Vugdelić. Bilo je to rešavanje logičko-kombinatornih zadataka za koje nije bilo potrebno neko specijalno znanje, već logičko zaključivanje, kaže Milica.
„U Srbiji uglavnom ne postoji ovakav tip takmičenja, njihova škola mi se sviđa jer je modernija, to ume da bude podsticaj za učenje. Takođe imaju specijalna odeljenja gde se dodatno izučavaju određeni predmeti, ali ne mogu reći da su naši ruski vršnjaci u nečemu značajno bolji od nas. Sviđa mi se ovaj način upoznavanja običaja, jer sam živeći sa svojim domaćinima videla da oni zaista mnogo vole da piju čaj“, iskrena je Milica Vugdelić.
Profesorka Matematičke gimnazije Dragica Ivković ne krije zadovoljstvo zbog uspeha naše učenice. Ona kaže da joj se svojevremeno tokom jedne od prvih poseta kolegama, ali i deci iz moskovske škole, dopao sistem rada u Matematičkoj gimnaziji i da je to potvrda da, kada je u pitanju prenošenje i nivo znanja, ne zaostajemo za matematičkom silom kao što je Rusija.
„Naše moskovske kolege su jednom prilikom prisustvovale časovima geometrije i analize i bilo im je vrlo zanimljiv nivo na kom razmišljaju naši učenici. Oni su primetili da je misaoni aparat naših učenika drugačiji, jer mi u Beogradu deci dajemo problem, a na njima nije tek da ga reše, već i da pitaju, da razmišljaju, da pokušavaju, pa i da greše“, objašnjava profesorka Ivković.
Đaci beogradske Matematičke gimnazije oduševljeni su školom domaćina pre svega zato što ima — bazen. Osim toga, naši mali beogradski sagovornici ističu da im se sviđa to što je moskovska partnerska škola velika i što ima značajno veću salu za fizičko.
„Mnogo mi se dopao njihov sistem rada, ali i činjenica da đaci ovde u školi dobijaju doručak i ručak. Moja nova ruska drugarica Olga Dorošenkova i njena porodica su me lepo ugostili“, kaže učenica Matematičke gimnazije Jovana Lazić.
Njena moskovska domaćica kaže da se trudi da slobodno vreme sa svoje dve gošće iz Beograda ne provodi kod kuće, već idu do centra, kako bi videle sve lepote Moskve. „Juče smo se šetale po ulici Arbat, išle smo i u zoološki vrt. Ja sam već bila u Beogradu, znam da tamo nema metroa, pretpostavila sam da će mojim gošćama biti interesantno da vide naš gradski prevoz“, objašnjava Olga.
Brzinom i efikasnošću metroa oduševljen je i učenik Matematičke gimnazije Marko Zogović. On dodaje da su i njegovi domaćini više nego ljubazni.
„Kod domaćina je super, svi se veoma lepo ponašaju prema meni. Sporazumevanje nije problem, razgovaramo na engleskom, hrana je odlična, baš sam zadovoljan. Ako pitate šta mi je najveće iznenađenje, to je metro, Srbija ga nema. A ovaj je baš brz i ima internet“, kaže Marko.
Kako poseta glavnom gradu Rusije ne podrazumeva samo učenje, ovo je prilika da se deca iz Beograda upoznaju sa istorijom i kulturom Moskve i Rusije. Mali matematički genijalci su videli mnogo toga u prestonici, a izdvajaju Moskva siti, Darvinov muzej i kuću čuvenog Lava Tolstoja, uz naravno, Crveni trg i Hram Hrista Spasitelja.