U prilog tome govori i iskazana spremnost predsednika Kine da radi dalje na učvršćivanje odnosa i strateškog partnerstva dveju zemalja uz uverenje da će Srbija pod rukovodstvom izabranog predsednika Aleksandra Vučića ekonomski i politički još brže napredovati.
Čestitajući Vučiću pobedu na izborima, Si Đinping je poručio da prijatelji koji dolaze izdaleka čine da jedna država brže napreduje.
„Pod Vašim rukovodstvom Srbija će ekonomski i politički još brže napredovati. Vi ste doprineli dobrim odnosima naših dveju zemalja. Naša bilateralna saradnja je na najvišem nivou trenutno. Spreman sam da radimo zajedno na učvršćivanju odnosa i strateškog partnerstva naših dveju zemalja“, kazao je on.
Vučić je u razgovoru sa Si Đinpingom rekao da je počastvovan mogućnošću da prisustvuje Forumu „Pojas i put za međunarodnu saradnju“ i što je saradnjom sa Kinom Srbija uspela da uradi mnogo.
On je kineskog predsednika obavestio o rezultatima rada Železare Smederevo i zahvalio mu se na pomoći oko realizacije tog sporazuma sa Kompanijom Hestil.
„Našu putnu infrastrukturu smo razvili u poslednje dve godine više nego u poslednjih 60, i to bez vaše pomoći nikada ne bismo uspeli. Podržavamo politiku jedne Kine i uvek možete da računate na Srbiju kao na svog velikog prijatelja“, kazao je Vučić.
On je obavestio šefa kineske države i o napretku pripremnih radova na izgradnji pruge Beograd—Budimpešta.
Predsednik Si se zahvalio na konkretnim predlozima za nove vidove saradnje sa Srbijom, naročito iz oblasti poljoprivrede, avio saobraćaja i energetike, istakavši da infrastrukturni projekti imaju prioritet u saradnji dveju zemalja.
„Ohrabriću i podržaću razgovore u vezi sa uspostavljanjem direktne linije“, najavio je on dodajući da će to pomoći većoj turističkoj razmeni.
O uspostavljanju direktne avio-linije Vučić je razgovarao i sa premijerom Li Kećijangom, ali i o nastavku rada i funkcionisanja RTB Bor.
Navodeći da ceni što tako ozbiljno posmatra odnos sa Kinom, kineski premijer je u razgovoru sa Vučićem poručio da su Srbija i Kina prijatelji koji se oslanjaju i veruju jedni drugima.
„Mnoge druge zemlje primećuju da Srbija i Kina imaju specijalne veze i žele da dostignu taj nivo u svojim odnosima“, istakao je premijer Li.
„Inicijativa ’Jedan pojas — jedan put‘ danas je u savremenom svetu najznačajnije mesto za rešavanje ne samo problema putne, železničke i aerodromske infrastrukture, već put kojim se rešava odnos mira i budućnosti, gde drugačiji narodi, druge religije, mogu da se razumeju i da žive zajedno“, rekao je Vučić.
On je dodao da je Srbija sa velikom radošću prihvatila učešće u tom projektu, ukazao da smo do sada mnogo uradili i da smo veoma zahvalni za sve što je premijer Kine učinio kada je u pitanju Železara Smederevo.
Naglasio je i da su gotovo svi projekti koje je Srbija potpisala u poslednjih godinu dana, projekti potpisani sa kineskim kompanijama.
Vučić je pozvao Kećijanga da u decembru, tokom boravka u Mađarskoj na sastanku zemalja centralne i istočne Evrope „16+1“, dođe na granicu Srbije i Mađarske i da sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom otvori radove na jednoj od ključnih putnih komunikacija — pruge Beograd—Budimpešta.
Kineski premijer je naglasio da je srpska strana veoma brzo napredovala u pripremnim radovima oko brze pruge od Beograda do Budimpešte i zahvalio Vučiću na pozivu da prisustvuje početku radova.
„Nadam se da će naša saradnja doneti i ekonomsku dobit narodima naših država. Nadam se da možemo da proširimo oblasti saradnje. Do sada smo imali uspeha u svemu što smo zajedno radili“, rekao je on.
Kada je reč o direktnoj liniji, prema njegovim rečima, to je sada moguće, jer je naša saradnja jača, tržišta su razvijenija i razmena ljudi je veća, tako da bi taj let bio veoma koristan.
Li je naglasio da posle pobede premijera Vučića na predsedničkim izborima očekuje još intenzivniju saradnju dveju zemalja.
Tanjug