„Naravno, trudimo se sve vreme. I između Amerikanaca i Iranaca, i između Saudijaca i Iranaca. Radimo, naravno. To je veoma teško, ali ne postoji drugi način“, odgovorio je Bogdanov na pitanje da li je Rusija može da bude posrednik između SAD i Irana.
Nešto ranije je Reks Tilerson, državni sekretar SAD, istupio sa žestokom izjavom u kojoj je kritikovao politiku i nuklearni program Irana. Prema njegovim rečima, zajednički sveobuhvatni plan nije doneo željene rezultate i Iran bi mogao da krene stopama Severne Koreje. Tilerson je to rekao nakon Trampovog zahteva obaveštajnim agencijama da utvrde da li je ukidanje sankcija protiv Irana, u skladu sa sporazumom o nuklearnom naoružanju sa međunarodnom zajednicom, u interesu SAD.
„Pristup nove američke administracije sirijskom pitanju ne robuje ideologiji, predsednik Tramp i njegovo okruženje treba da razmišljaju na praktičan način“, rekao je Bogdanov.
„Nadamo se da je nova administracija, s obzirom da je predsednik Tramp poslovan čovek, okrenuta konkretnim rezultatima. Već primećujemo da pristupi nemaju ideološki predznak. On i njegovo okruženje su ljudi iz biznisa. Moraju da razmišljaju o praktičnim kategorijama. Nadamo se da će sve biti postavljeno na svoje mesto“, kaže Bogdanov.
Odgovarajući na pitanje da li je moguće kombinovati dva dijametralno suprotna pristupa u prisustvu Irana i SAD u Siriji, Bogdanov je rekao je da je to veoma teško.
„Teško je, naravno, veoma teško. Ne smemo da imamo nikakve iluzije. Amerikanci su, generalno gledano, pozdravili pregovore u Astani. Rekli su da je Astana dobra, ali da je prisustvo Irana loše. Nešto u smislu — pozdravljamo ulogu Rusije i Turske u Astani i celom procesu, proces je dobar, rezultati su dobri, ali Iran vodi nekonstruktivnu politiku u regionu i ne možemo da ga pohvalimo ni pod kakvim uslovima. Naravno, ovde je problem u razlikama. To zahteva dodatne političke i diplomatske napore, nastavićemo da radimo“, rekao je Bogdanov.