Petnaestočlana delegacija koja je na put krenula u subotu, posetiće u okviru regionalne turneje Grčku, Bosnu, Albaniju, Makedoniju, Kosovo i Italiju, ali neizvesno je da li će na toj turneji dobiti odgovarajuće informacije od američkih ambasadora zaostalih iz vremena administracije američkog predsednika Baraka Obame, koji su mahom pristrasni, iznosi se u tekstu tog američkog konzervativnog časopisa.
„Američki državni sekretar Reks Tilerson je prošle nedelje najavio da SAD više neće nalagati drugim zemljama da usvajaju američke vrednosti. Naše ambasade na Balkanu očigledno nisu dobile tu depešu.“
Premda su šest od devet članova kongresne delegacije republikanci, uključujući konzervativce poput Stiva Kinga i Toma Marina, kongresmeni će po prirodi posete, budući da je reč o stranim zemljama, morati da se oslanjaju na Stejt department, ukazuje časopis.
„U svakoj od ovih zemalja ambasadori su ostatak Obamine administracije i nastavljaju da primenjuju nasleđenu politiku. Zbog toga je teško zamisliti da će delegacija dobiti nepristrasne informacije od ambasada koje su bile snažno intervencionistički orijentisane kada je reč o lokalnoj politici“, piše „Amerikan spektejtor“ pozivajući se na saznanja u svakoj od pomenutih zemalja.
Časopis u tom smislu navodi incidente koji su propratili delovanje američkih ambasadora od Bosne i Hercegovine do Makedonije.
Ambasadorka u Bosni zaboravila šta joj je dužnost
Američka ambasadorka u BiH Morin Kormak je još jedna od onih koje vole amatersku „haštag diplomatiju“ putem društvenih mreža i javne okršaje sa nacionalnim zvaničnicima, piše Spektejtor, opisujući BiH kao zemlju čije su kreiranje pomogle SAD i gde je utrošeno 1,6 milijardi novca američkih poreskih obveznika za stranu pomoć.
Samo nedelju dana nakon što je stigla u zemlju 2015. godine, Kormakova je postavila blog u kojem je kritikovala školski program u BiH kao diskriminišući i podsticajan za etničke podele, navodi se u tekstu.
„Izvinite ambasadorko Kormak, ali američke vlasti su stvorile naciju na premisama etničke podele u Dejtonskom sporazumu tako da… dobrodošli na vašu novu dužnost“, napominje list.
Ove godine eskalacija njenog prepucavanja sa liderom bosanskih Srba Miloradom Dodikom, predsednikom Republike Srpske, dostigla je novi vrhunac — Kormakova je naterala Ministarstvo finansija da uvede Dodiku sankcije zato što slavi srpski pravoslavni praznik Sveti Stefan 9. januara. Zauzvrat on ju je proglasio „neprijateljem Srba koji nije dobrodošao u Republici Srpskoj“, podseća „Amerikan spektejtor“.
Rama uz podršku američkog ambasadora uništio nezavisno sudstvo
List navodi i da je u Tirani, recimo, došlo do sukoba Ambasade SAD, odnosno ambasadora Donalda Lua, i albanskog glavnog tužioca.
„Premijer Edi Rama je uz podršku američkog ambasadora uništio nezavisnost našeg sudstva“, rekao je pomenuti tužilac telefonom „Amerikan spektejtoru“. „Pod parolom pravosudne reforme, uspeli su da ga politizuju“, objasnio je on.
„Spektejtor“ podseća da je Edi Rama, dugogodišnji lider Socijalističke stranke, blizak prijatelj Džordža Soroša, čija je mreža duboko angažovana u Albaniji i partner Ambasade SAD u brojnim projektima, uključujući i projekt Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) za reformu pravosuđa.
„Kad god bismo izrazili profesionalno mišljenje drugačije od Ambasade SAD Lu bi se razbesneo“, rekla je tužiteljka koja je želela da ostane anonimna i objasnila je da je Venecijanska komisija, recimo, često bila na strani tužilaca u tim tehničkim razmimoilaženjima.
Ona je dodala da je njena kancelarija pokušala da postavi borbu protiv trgovine drogom i kriminala kao glavno pitanje za Albaniju, a da ih je Ambasada SAD odbacila kao nešto što „nije američki problem“.
Ambasador Donald Lu je kažnjavao tužioce i sudije koji se nisu slagali sa njim tako što je ukinuo već dobijene vize za oko 70 sudija i tužilaca, rekao je glavni tužilac Adriatik Lala.
Lala je zauzvrat optužio američkog ambasadora za manipulaciju i ucenu u pismu koje je objavljeno na zvaničnom sajtu tužilaštva i na konferenciji za štampu.
„Pošto mu nije bilo dovoljno da loše upravlja sopstvenom zemljom Edi Rama je posegnuo za susednom Makedonijom i izazvao je duboku nestabilnost u agresivnom naporu da pomogne kolegama socijalistima i sunarodnicima muslimanskim Albancima“, piše američki časopis, napominjući da mnogi smatraju da je američka strana u Makedoniji stala uz socijaldemokrate, kao i u Albaniji.
Mešanje i razaranje Makedonije
Rama je sazvano sastanak tri makedonsko-albanske političke stranke i izradio nacrt takozvane „tiranske platforme“, koja je, ocenjuje „Spektejtor“, „opasan separatistički dokument koji preti samom identitetu Makedonije“.
Te albanske partije su zatim ušle u koaliciju sa makedonskim socijalistima i zahtevale pravo da formiraju novu Vladu protiv vladajuće konzervativne VMRO-DPMNE, koja je do ove krize uspela da razvije najuspešniju ekonomiju slobodnog tržišta na Balkanu, dodaje se u tekstu.
„Širom zemlje Makedonci sada masovno protestuju protiv ’tiranske platforme‘ i ambasadora Džesa Bejlija koji se smatra pristrasnim protiv VMRO-DPMNE.
I ponovo, dodaje „Spektejtor“, većina lokalnih funkcionera ima drugačije prioritete od Ambasade — Makedonci su uglavnom zabrinuti za bezbednost, dok Amerikanci novcem hrane NVO sektor, podstičući ih na „mobilizaciju i aktivizam“.
Zašto ambasador podržava Ciprasa
A u Grčkoj, baš kao u Albaniji i Makedoniji, američke vlasti otvoreno podržavaju i mlađeg levičarskog lidera Sirize Aleksisa Ciprasa, piše časopis.
„Može li se verovati američkom ambasadoru Džefriju Pajatu da će dobro informisati Gudlateovu delegaciju o katastrofalnom nizu kriza sa kojima je suočena Grčka? Verovatno ne“, piše „Spektejtor“ i podseća da je Pajat poslat u Atinu iz Kijeva, gde je važio za produženu ruku onih koji su promovisali tamošnji puč, uključujući Džordža Soroša.
Pajat je verovatno najbolje poznat po tome što je bio na drugoj stani linije kada je pomoćnica državnog sekretara Viktorija Nuland izgovorila svoju čuvenu rečenicu: „J… Evropu“, podseća list.
I premda je Nulandova podnela ostavku posle izbora Donalda Trampa, njen drugi čovek, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Hojt Brajan Li je i dalje zadužen za politiku Stejt departmenta prema Balkanu, navodi „Spektejtor“.
„On nastavlja da često putuje na Balkan, premda je samo pre nekoliko nedelja makedonski predsedik odbio da ga primi, toliko je bio besan zbog američke manipulacije njegovom zemljom.“
Li je zato bio primljen sa više entuzijazma na Kosovu za čije se stvaranje zaslužnim smatra američki pritisak i kampanja bombardovanja, ocenjuje „Spektejtor“, preneo je Tanjug.
Podrška Soroševim favoritima
Međutim, čak i na Kosovu lokalni funkcioneri su često besni zbog direktiva američkih ambasadora, koji, čini se, češće deluju javno, nego diskretno i diplomatski.
Na primer, Li je krajem marta otišao u Prištinu da naredi nacionalnim liderima, koji su razmišljali o tome da snage bezbednosti pretvore u formalnu armiju, da „taj zakon povuku sa stola“.
„Ako SAD nisu želele da Priština formira vojsku, zašto smo ih dođavola godinama za to trenirali i na to ohrabrivali?“, pita „Spektejtor“.
Lako je, ocenjuje list, američkom ambasadoru u Prištini Gregu Delaviju da postavlja na Jutjub neprimerene video-snimke u kojima žonglira kao klovn dok razgovara o projektima borbe protiv korupcije, ali ljudi koj žive na Balkanu ne smatraju da je bezbednost nešto sa čime se treba šaliti.
Ambasadori iz Obamine ere su, zaključuje „Spektejtor“, uspeli da podstaknu etničke tenzije (naročito u Makedoniji i Bosni) promovišući svoje političke favorite zaostale iz prošlosti — prvenstveno socijaliste i članove mreže Džordža Soroša (u Albaniji, Grčkoj i Makedoniji) — odbijajući funkcionere koji osećaju da znaju ono što je najbolje za njihovu zemlju (u Albaniji, Bosni, na Kosovu i Makedoniji).