Čudno vreme došlo, mora da se dokazuje nevinost. Guglova platforma Jutjub omogućava korisnicima pravo da besplatno postavljaju video-snimke na svoje kanale, ali samo do momenta dok vas neko — bilo ko — ne prijavi. Tada, najčešće, postajete žrtva koja mora da se brani.
Pravila za druge, izuzeci za sebe
Prijave se uglavnom tiču navodnih povreda autorskih prava, tako što taj koji prijavljuje ima mogućnost da vas tuži, ali nema obavezu da dokazuje da je određeni materijal stvarno njegov, već da je vaš morate da dokazujete vi.
Zašto?
Zato što Jutjub više voli sebe od vas, pa iz predostrožnosti gotovo automatski reaguje na svaku pritužbu i blokira vaš video-materijal kako ne bi došao u situaciju da njega tuže.
Dakle, nema besplatnog ručka. Iako Jutjub većim brojem korisnika dobija na još većoj popularnosti, pa i na taj način ima korist od vas, on vam nešto omogućava ali zadržava pravo da vam sve to trajno ili privremeno oduzme.
Vi ste, na primer, obezbedili kamere, sagovornike, put na određene lokacije, sredstva… Onda ste sve to snimili, izmontirali, potom ste to postavili na svoj kanal na Jutjubu i posle određenog perioda umesto broja pregleda i video-materijala na crnoj podlozi ugledate crveni smajli sa obešenom usnom koji, kao, eto žali što je vaš video blokiran.
„Ovaj video snimak obuhvata sadržaj partnera [Merlin] KVZ Digital, koji ga je blokirao na osnovu autorskih prava“ pisalo je na Sputnjikovom Jutjub-kanalu na mestu gde je trebalo da stoji ekskluzivna reakcija premijera Aleksandra Vučića povodom izjave bivšeg šefa verifikacione misije OEBS-a na KiM Vilijama Vokera da ima projekat za „ujedinjenje Albanaca u Albaniji i na Kosovu, ali i u dijaspori“.
Da li je tvoje, stvarno, tvoje
Dakle, premijer je odgovorio na pitanje Sputnjikovog novinara, sve je snimljeno Sputnjikovim kamerama, pripremljeno za objavu u Sputnjikovom studiju, objavljeno na Sputnjikovom kanalu, broj pregleda postao je dvocifren i onda — mrak.
Čitaoci portala Sputnjik su na taj način 15 sati bili uskraćeni da čuju i pogledaju reakciju novoizabranog predsednika Srbije sve dok naši producenti nisu reagovali i počeli da dokazuju Sputnjikovu nevinost.
Ekskluzivni materijal Sputnjika preuzeo je Javni servis Srbije, sve kablovske i televizije sa nacionalnom frekvencijom, najveći broj internet portala, a možda su i neki „privatni“ kanali na Jutjubu deo i ceo snimak postavili kao svoj.
I onda nas je ili neko prijavio ili je Jutjubov algoritam sam prepoznao isti materijal na nekoliko različitih mesta. Ni kriv ni dužan Sputnjik je pretrpeo štetu. Pritom je morao i da se brani.
Jesmo li svi ubice
Primenjeno u offline životu ovo online pravilo bi značilo da svaki čovek mora da ima advokata kojeg će, zlu ne trebalo, kao vatrogasce, da plaća redovno kako u nekom momentu ne bi svaki od nas bio optužen da je lopov ili čak ubica. Naprosto, neko može da baci sumnju na vas iako pokojnika niste sreli nikad u životu, a vi onda morate da dokazujte da vam ruke nisu krvave i da vam je savest čista.
Džaba vam što ste sve uradili sopstvenom, da tako kažemo, pameću i sopstvenim resursima kad niste angažovali nekog da to vaše (za)štiti. Prevedeno: niste platili reket ili niste angažovali branitelja. Ako činjenice (da niste krivi) ne odgovaraju tužiteljima, tim gore po činjenice.
Jutjub kao platformu koriste velike kompanije, korporacije, mediji, male porodične firme ali i veliki broj „običnih“ korisnika.
I kad jedan takav ubogi čovek snimi, na primer, pad aviona ili neku katastrofu, okači to na svoj „nezaštićeni“ kanal na Jutjubu, a medijske kuće mu ga preuzmu, algoritam će zabraniti video-snimak pravog autora jer je medij koji ga je uzeo zaštitio svoj kanal i angažovao agenciju.
Sputnjik je, bez lažne skromnosti, velika kompanija za koju je ova Jutjubova zabrana ravna ujedu muve, ali je dovodimo u pitanje zbog svih ostalih (velikih i malih) i odbrane principa da se dokazuje krivica, a ne nevinost.