On je rekao da će umesto dosadašnjih saradnika u Grupi za zaštitu od nasilja i diskriminacije, čiji rezultati nisu zadovoljavajući, angažovati Biljanu Lajović, eksperta za ovu oblast, kao i iskusne i zaista stručne školske psihologe.
Ovaj posao vodila je, kako piše Politika, Grupa za zaštitu od nasilja i diskriminacije pri resornom ministarstvu, koju čine psiholozi Gordana Medenica i Smiljana Grujić. One će, po svemu sudeći, biti razrešene dužnosti.
„Dosadašnje saradnice nisu više deo tima, a razloga ima više. Ono što se desilo za Obrazovnim paketima namenjenim učenju o seksualnom nasilju samo je jedan od razloga kadrovske promene. Pre svega njihovi rezultati bili su daleko ispod zadovoljavajućeg nivoa, a na terenu se nije osetilo njihovo prisustvo“, rekao je ministar.
On je precizirao da se problematici nasilja u školama mora pristupiti temeljnije i mnogo ozbiljnije, uz bolju saradnju sa direktorima škola i stručnim saradnicima.
Šarčević najavljuje formiranje brojnijeg tima za borbu protiv nasilja.
Ovakva reakcija Ministarstva prosvete usledila je nakon što se podigla bura u javnosti zbog spornog sadržaja obrazovnih paketa koji nisu prilagođeni našoj kulturi, tradiciji, kao ni uzrastu dece kojima je namenjen, navodi Politika.
Ovo je na kraju priznao i sam ministar Šarčević, koji je 19. aprila najavio da će pomenuti materijali, namenjeni vaspitačima i nastavnicima, biti korigovani.
Međutim, nevladina organizacija „Incest trauma centar“, koja je izdala ovaj obrazovni paket, nije pristala na bilo kakve izmene, pozivajući se na svoja autorska prava.
Ova organizacija je u saopštenju podsetila da je taj nastavni materijal izrađen u saradnji sa Ministarstvom prosvete od marta do novembra 2016. godine, nakon čega je predstavljen javnosti.
Izvor: Tanjug